13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu, Dünya Vatandaşları Örgütü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, 20-23 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Foruma, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) adına Genel Sekreter Fahri Solak katıldı.
Daha önce Taşkent, Lanzhau, Almatı, Şiraz, Gaziantep, Yeosu, Urumçi, Bursa ve Kabil gibi şehirlerde düzenlenen ve bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen foruma, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dünya Vatandaşları Örgütü (WCO) Başkanı ve İpekyolu Birliği Başkanı Young Hoon Kwaak, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in yanı sıra; 32 ülke, 67 şehirden 42 belediye başkanı, 2 vali ve yaklaşık 200 davetli katıldı.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy forumun açılışında yaptığı konuşmada, bugüne kadar tek kutuplu küreselleşmiş olan ekonomide yeni kutuplar yaratmanın, İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu gibi organizasyonların istekli çalışmasıyla mümkün olduğunu söyledi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Forumda 6 E olarak isimlendirilen, ekonomi, eğitim, çevre, ahlak, mühendislik ve eğlence konularının ele alındığını belirterek, belediyeler arası işbirliğini ülkeler arası diplomasiyi tamamlayıcı bir unsur olarak önemsediklerini bildirdi.
13. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu geniş bir katılımın ve görüşmelerin ardından sona erdi. Forum kapsamında, belediyelerin şehirlere hizmetleri, şehirlerarası diplomasi ve 6 E (Ekonomi, Eğitim, Çevre, Etik, Mühendislik, Eğlence) konularında heyetler arasında görüşmeler yapıldı. İki ana oturumda gerçekleşen forumda ortak görüş ‘Şehirlerin sürdürülebilir ekonomiyle çevre bilincini yitirmeden insan odaklı kalkınma’ hamleleri oldu. Forumun anısına Antalya’da İpek Yolunu simgeleyen mermer anıtın açılışı da yapıldı. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Kotor (Karadağ) Belediye Başkanı Vladimir Jokic arasında turizm, kültür ve sanatsal alanda işbirliği protokolü de imzalandı.
Forum sonunda, 14. İpek Yolu Forumu’nun, Ekim 2019’da Pakistan’ın İslamabad şehrinde yapılmasına karar verildi.