Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bosna Hersek Üyelerinden Srebrenik Belediye Başkanı Nihat Ömeroviç ve beraberindeki Heyet, 17 Ekim 2018 Çarşamba günü TDBB’yi ziyaret etti.

Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la görüşen heyette, Srebrenik Belediye Başkanı Nihat Ömeroviç, Srebrenik Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Bjehiç, Srebrenik ilköğretim okulu Müdürü olan Zehrudin Muhedinoviç ve İslam Birliği üyesi Mustafa Şabiç yer aldı.

TDBB ziyaretinde, yürütülmekte olan ortak projeler ve işbirliği imkanları ele alındı. Bu çerçevede, Srebrenik Belediye Başkanı Nihat Ömeroviç, Srebrenik’te 450 öğrencili ilköğretim okulunda “Türkçe Sınıf” yapmak istediklerini belirtti. Ömeroviç, bu okulun Srebrenik’te Türkçe dersi verilen tek okul olduğunun altını çizdi. Srebrenik’e 6 km uzaklıkta bulunan bir köy ilkokulunun da tadilata ihtiyacı olduğunu belirten Ömeroviç, hem Türkçe sınıfı için hem de köy okulunun tadilatı için TDBB ve üyelerinden destek talep etti.

Ömeroviç ayrıca Srebrenik’te Belediye olarak çöp konusunda problemler yaşadıklarını, hem ekipman yetersizliği hem de çöp toplama alanının Srebrenik’e uzak olmasından ötürü bu hizmetin yüksek maliyetli olduğunu, bu konuda Fatih Belediyesi ile işbirliği ve tecrübe paylaşımı yapmak istediklerini, bu konuda da TDBB’den destek beklediklerini söyledi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da görüşmede, Srebrenik’te Türkçe sınıfının Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapılacağını, köy ilkokulunun tadilatı konusunun ise TDBB Yönetim Kurulunda değerlendirileceğini belirtti.

Srebrenik heyetinin çöp konusundaki taleplerine de değinen Solak, Fatih Belediyesi işbirliğinde yapılacak bu konudaki çalışmalara TDBB’nin katkıda bulunabileceğini, tecrübe paylaşımı ve ilgili personelin eğitiminin koordine edilebileceğini ifade etti.

Ziyaret, günün anısına karşılıklı hediyeleşmenin ardında fotoğraf çekimi ile sona erdi.