Merkezi Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan, Arap Ülkeleri Su Verimliliği Derneği (ACWUA) Genel Sekreteri Khaldon H. Khashman, 10 Ekim 2018 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Su yönetimi ve verimliliği üzerine Arap coğrafyasında çalışmalar yürüten ACWUA Genel Sekreteri Khaldon H. Khashman Türkiye ve TDBB hedef coğrafyası ile işbirliği imkanlarını konuşmak ve ortak projeler yürütmek amacıyla TDBB Merkezi’nde Genel Sekreter Fahri Solak ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Genel Sekreter Khashman, 18 Arap ülkesinden 160 Su İdaresi ve 50 kadar sektör firmasının üye olduğu ACWUA’nın 2009 yılında kurulduğunu belirterek, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Onuncu kuruluş yıldönümü vesilesiyle 2019 Mart ayında Ürdün’de gerçekleştirilecek Arap Su Haftası Konferansına TDBB ve üyelerini davet etti. Khashman, TDBB üye belediyelerin bu Konferansa katılımının, Arap ve Türk Dünyası ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağını belirtti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, ziyaretten duyulan memnuniyeti ifade ederek, su yönetimi konusunda uzman eğitimi ve tecrübe paylaşımı programları düzenlendiğinden bahisle, uzmanlık alanlarına ilişkin işbirliği ve deneyim paylaşımı yapılabileceğini belirtti.