Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Makedonya üyelerinden Gostivar’ın Belediye Başkanı Arben Taravari ve beraberindeki heyet, 7-11 Ekim 2018 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret ederek, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ile görüştü.

Taravari’ye Türkiye ziyaretinde Gostivar Belediye Meclisinin Türk üyesi Zülfikar Zeynula, Dış ilişkiler biriminde Gzim Hacı Eyüp ve Gostivar Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu Müdürü Oktay Nuredin eşlik etti.

Taravari İstanbul’da, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile bir araya geldi. Görüşmede, iki belediye arasında işbirliğinin geliştirilmesi masaya yatırıldı. Aydıner, “Gostivar Belediye Başkanı Sayın Dr. Arben Taravari’yi, belediyemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Makedonya, Gostivar ve Balkanlar ile ilişkilerimizi geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz. Nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Taravari de Bayrampaşa Belediyesine Balkanlarda yürüttükleri projelerden dolayı teşekkür etti.

Taravari ve beraberindeki heyet, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile de görüştü. Görüşmede iki belediyenin projeleri, yatırımları, sosyal ve kültürel hizmetleri ele alındı. Taravari, Gostivar şehriyle Bağcılar’ın kardeş olması isteğini dile getirdi. Toplantı sonunda görüşmelere devam edilmesi hususunda mutabakata varıldı. Başkan Çağırıcı, ziyaretlerinden dolayı Taravari ve beraberindekilere teşekkür etti.

Taravari ve beraberindeki heyet İstanbul temasları çerçevesinde, Kardeş Şehir Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ile de bir araya geldi. Görüşmede kardeş şehir çerçevesinde gerçekleştirilebilecek çalışmalar ele alındı.

Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ve beraberindeki heyet Ankara temasları çerçevesinde Altındağ Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile bir araya geldi. Tiryaki görüşmede, Makedonya ile kurdukları dostluk bağlarının giderek güçlendiğine ve Gostivar şehrinin de bu kapsamda yer aldığına dikkat çekti. Altındağ Belediyesi çalışmaları hakkında bilgi veren Tiryaki, ilçenin değişimini anlattı.

Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ise, daha önce Gostivar’ı ziyaret eden ve bu ziyarette Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun açılışına katılan Başkan Tiryaki’yi tanımaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Meslektaşının başarılı bir yerel idareci olduğunu ifade eden Taravani, Altındağ’ın eski hali ve yeni hali arasında farkları görünce şaşkınlığını gizleyemediğini ifade etti.

Taravari Ankara temasları çerçevesinde, Türkiye Belediyeler Birliği’ni de ziyaret ederek, Genel Sekreter Hayrettin Güngör ile görüştü.