Moğolistan Govisumber Valisi Gombodorj Batsuuri ve beraberindeki heyet, 11 Ekim 2018 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti. Ziyarette, Govisumber vilayetinin TDBB’ye üyelik süreci ve işbirliği imkânları değerlendirildi.

Moğolistan Govisumber Valisi Gombodorj Batsuuri görüşmede, Türkiye ile Moğolistan’ın ortak bir tarihi kültüre sahip olduğunu ve bu nedenle TDBB’ye üyelik başvurusunda bulunduklarını belirtti. Batsuuri, “Govisumber’de eski Türk devletlerine ait tarihsel taşlar var. Bu taşların muhafaza edilmesi için TDBB ile ortak bir çalışma yapabiliriz. Ayrıca 2019 yılı Türk-Moğol diplomatik ilişkilerinin 50. Yılı. Bizde yerel yönetimler olarak işbirliğini güçlendirmek istiyoruz. İlişkilerimizin gelişmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bizlere gösterdiğiniz misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Sizleri de Moğolistan’da ve Govisumber’de ağırlamaktan mutluluk duyarız” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise ziyaretten dolayı memnun olduklarını, Moğolistan ve Türkiye’nin ortak tarihi kültüre sahip devletler olduğunu belirtti. Solak, “iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesini biz de arzu ediyor, bunun için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Birliğimizin yönetim kurulunda temsil edilen 11 ülkeden biri de Moğolistan’dır. Nalayh Belediyesi TDBB Yönetim Kurulunun en devamlı üyelerinden. TDBB’nin Moğolistan’dan 30 üye belediyesi var. Moğolistan yakın çalıştığımız ülkelerden biri. Govisumber’in üyelik başvurusu bizi de memnun etti. TDBB olarak Türk-Moğol diplomatik ilişkilerinin 50. Yılında, ilişkilerimizin daha da gelişmesi için işbirliğine hazırız” ifadelerini kullandı.

Ziyaret, değerlendirmelerin ardından karşılıklı hediyeleşme ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.