Her yıl bir Balkan ülkesinde düzenlenen Uluslararası Balkan Konferansı (International Balkan Annual Conference – IBAC), 26-28 Eylül 2018 tarihlerinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te düzenlendi. Hırvatistan ziyareti çerçevesinde, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak Hırvatistan’da bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi ve Zagreb Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), üye belediyeler, Türk Tarih Kurumu ve TİKA’nın da yer aldığı konferans, Zagreb Üniversitesi Felsefe Fakültesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Konferansın açılış oturumuna Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye ve Balkan ülkelerinden akademisyenlerin yanı sıra İngiltere, Polonya, Almanya ve Romanya’dan akademisyenler katıldı.

“Anadolu – Balkanlar – Orta Avrupa Sınırlarını Aşmak: Tarih, Sanat, Ekonomi ve Hukukun Karmaşık İlişkisi” alt başlığıyla düzenlenen konferansta tarih, sanat, ekonomi ve hukuk alanlarında bölgenin ortak tarih ve kültürüne yönelik değerlendirmeler yapıldı. Balkan ülkeleri arasındaki göç, ticaret, kültürel etkileşim ve bölgedeki Osmanlı mirası da etkinlikte ele alınan konular arasında yer aldı. Yurt içi ve yurt dışından alanında uzman 70 bilim insanının bildiri sunduğu konferansta 2 gün boyunca eş zamanlı 15 oturum düzenlendi.

Konferansta ayrıca T. C. Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “Osmanlı Belgelerinde Hırvatistan” adlı sergi de ziyarete açıldı.

Yerel Yönetim ve Kurum Görüşmeleri

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak Hırvatistan Ziyareti Çerçevesinde, Sisak Belediye Başkanı Kristina Ikiç Baniçek, Zagreb Ticaret Odası Başkanı Dr. Mirza Sabic, Hırvatistan İslam Toplumu Başkanı ve Başmüftüsü Dr. Aziz ef. Hasanoviç, TİKA Hırvatistan Koordinatörü Haşim Koç, Zagreb Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Renata Arar ve Kardeş Şehirler Bölüm Yöneticisi Antonela M. Ivankoviç, Helal Sertifikası Kurumu Başkanı Aldin Dugonjic, Hırvatistan İslam Toplumu Hukuk Birimi Başkanı Bermin Meskic ile yapılan görüşmelerde, TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi verildi ve işbirliği imkânları değerlendirildi.