Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kırgızistan Bişkek Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilmesi planlanan “Atatürk Parkı Yenileme” projesine ait teknik detayların görüşülmesi amacıyla Türkiye’ye gelen Kırgızistan Bişkek Büyükşehir Belediyesi, Şehir Yenileme ve Peyzaj Dairesi Başkanı Baktygul Sarymsakova, Peyzaj Mimarları Chylabayev Chyngyz ve Abdyrasulov Izat’dan oluşan heyet, 16-20 Eylül 2018 tarihlerinde Kocaeli ve İstanbul’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde, Bişkek Atatürk Parkı Yenileme Projesi ile ilgili teknik birimler arası çalışma yapılması yanında, Yeniköy Mezarlığı şantiyesinde taş duvar ve genel mezarlık alanı düzenlemesi incelendi. Başiskele sahilinde kıyı kenar düzenlemeleri ile ilgili bilgi verildi. Kocaeli Doğal Yaşam Parkı (Ormanya) gezilerek yapılan çalışmalar heyete anlatıldı. Ayrıca, Darıca Sahil düzenlemesi ve Kumcağız A tipi Mesire Alanının şantiyesi incelendi. Tatlıkuyu Vadisi Seyir Terası, Kandıra sahilleri, Mavi bayraklı plajları ve Türkiye’nin En Büyük Endüstri Alanı Dönüşüm Projesi olan Seka Parkı gezildi. Teknik gezilerin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mimarları tarafından çizilen “Atatürk Parkı Yenileme” projesi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

20 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen TDBB ziyaretinde ise, Kırgız heyetin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Etüt Proje Müdürü Halil Kesikbaş ve Peyzaj Mimarı Esma Eraslan, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile Birlik merkezinde bir araya geldi. Yapılan görüşmede Bişkek Atatürk Parkı Yenileme Projesi süreci değerlendirilerek yol haritası belirlendi.

TDBB ziyaretinin ardından heyet, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Türk Dünyası Kültür Mahallesi, Miniatürk ve Sütlüce Parkındaki Manas heykelini gezdi.