Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından alınan teknik ekipman (16 dizüstü bilgisayar, 16 projeksiyon cihazı ve perdesi), şehirdeki okullarda kullanılmak üzere 21 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen törenle, Makedonya’nın Gostivar Belediyesi’ne teslim edildi.

Törene, Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın yanı sıra Belediye çalışanları, okul müdürleri, öğretmenler ve davetliler katıldı. Ekipman, aralarında Gostivar Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulunun da bulunduğu dört okula teslim edildi.

Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari teslim töreninde yaptığı konuşmada, okullarda ihtiyaç duyulan dizüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı bağışını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ekipmanları sağlayan TDBB’ye ve Gostivar’a getirilmesine katkı yapan Türk Hava Yollarına teşekkür eden Taravari, “TDBB ile çok yakın ilişkilerimiz var. Ağustos ayında TDBB koordinasyon ve desteğiyle Unutulmuş Değerler Festivalini de şehrimizde yaptık. İnanıyorum ki belediyemiz ve TDBB arasındaki iş birliği gelişerek devam edecektir. Gelecekte farklı projelerde işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, TDBB olarak belediyecilik alanındaki projeler yanında, eğitim ve kültür alanında da çalışmalar yürütüldüğünü ve Gostivar’daki eğitim kurumlarına ekipman yardımının da bunun bir örneği olduğunu belirtti. Gostivar şehrinin yakın işbirliği yapılan Makedonya üyelerinden biri olduğunu ve Türkçe’nin resmi diller arasında yer aldığı özgün şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Teslim Töreninin ardından şehirdeki okullar ziyaret edilerek öğretmen ve öğrencilerle de bir araya gelindi.

Dolneni ve Jelino Belediye Başkanları ile Görüşme

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Makedonya ziyareti çerçevesinde, Dolneni Belediye Başkanı Xhemil Qamili ve Jelino Belediye Başkanı Blerim Seydi ile de ayrı ayrı görüştü. Yapılan görüşmelerde, TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi verildi ve işbirliği imkânları değerlendirildi.