Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve kardeş şehri Altınova Belediyesi işbirliğinde alınan çöp toplama aracı, 21 Eylül 2018’de düzenlenen törenle Makedonya Studeniçan Belediyesi’ne teslim edildi.

Tören öncesi TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiki’yi makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede TDBB’nin çalışmaları ve işbirliği imkânları değerlendirildi. Ziyarette Studeniçan Belediyesinin birim yöneticileri de hazır bulundu.

Çöp kamyonu teslim töreninde Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiki, yapılan yardımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, destekleri için TDBB ve kardeş şehir Altınova Belediyesine teşekkür etti. İşbirliklerini gelecekte de devam ettireceklerine dikkati çeken Sadiki, “Studeniçan Belediyesine bugün çöp toplama kamyonu kazandırıldı. Belediyemiz açısından bu çok büyük bir yardım. Bu sayede, ilçe sakinlerimize daha iyi hizmetler sunacağız” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da törende yaptığı konuşmada, TDBB’nin temel amacının dost ve kardeş ülkeler arasında yerel yönetimler alanında iş birliğine geliştirmek olduğunu belirtti. Solak, Makedonya’nın TDBB’nin yakın ve aktif çalıştığı ülkelerden bir tanesi olduğunu ifade etti. TDBB’nin 29 farklı ülkeden bin 100 belediye üyesiyle faaliyet yürüttüğünü dile getiren Solak, Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerle gittikçe daha da gelişen diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkileri yerel yönetimler alanında da sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Solak, “Üye ülkelerdeki belediyelerin gerek insan kaynakları altyapısını güçlendirmek gerekse ekipman ve teknik altyapısına katkıda bulunmak amacıyla faaliyet yürütüyoruz. Makedonya’dan 12 tane belediye şu anda üyemiz. Makedonya aynı zamanda TDBB Yönetim Kurulunda da temsil edilen 11 ülkeden bir tanesi” diye konuştu.