Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Ravdan Bold, 19 Eylül 2018 Çarşamba günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

TDBB Başkan Vekili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile Birlik Merkezinde bir araya gelen Moğolistan Büyükelçisi Ravdan Bold, TDBB ile var olan işbirliğini daha da derinleştirmek ve geliştirmek istediklerini belirtti. Bold, “Bugünkü ziyaretimizin sebebi hem sizlere teşekkür etmek hem de ilişkilerimizi daha da derinleştirmektir. Tarihsel olarak Türkiye ve Moğolistan iki dost ülkedir. Yaklaşık olarak 2 bin öğrencimiz Türkiye’deki üniversitelerde okumuş ve mezun olmuştur. Moğolistan’ın her devlet kurumunda bir veya iki çalışanı Türkiye üniversitelerinden mezun olmuştur. TDBB’ye çok sayıda belediyemiz üye. Tecrübe paylaşımı ve uzman eğitim programları yapılıyor. Bu programların neticesinde çok sayıda belediyemiz TDBB’ye üye olmak istiyor. 2019 Yılında, Türkiye-Moğolistan diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 50. Yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu yıl dolayısıyla yapılacak çalışmalarda TDBB ile işbirliği yapmak istiyoruz. Ayrıca THY haftada üç defa Moğolistan’a uçuş gerçekleştiriyor. Bunlar iki ülkenin dostluğunun ve işbirliğinin geliştiğini gösteren önemli gelişmelerdir. Bu nedenle bu ziyaretle ülkem adına TDBB ve Türkiye’ye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, “Nazik ziyaretiniz için teşekkür ederiz. Moğolistan’ın Nalaikh Belediyesi, TDBB Yönetim Kurulu üyesidir. Son yıllarda kurulan iyi ilişkiler neticesinde Moğolistan’dan üye Belediye sayımız hızla oranda artarak 30’a ulaştı. Bu gelişmelerden memnunuz. TDBB heyeti 2015 yılında Moğolistan’ı ziyaret etmişti. Türkiye ve Moğolistan belediyeleri arasındaki kardeş şehir sayısı da arttırılmalıdır. Moğolistan’la yakın çalışmaktan memnunuz. 50 Yıl etkinliklerinde işbirliği kuruluşu olmaktan memnuniyet duyarız. Yakın işbirliklerinden dolayı Moğolistan yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi.

TDBB Başkan Vekili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da “Moğolistan ve Türkiye arasında gönül bağı vardır. Moğol halkını biz dost olarak biliriz. TDBB ve Moğolistan üye belediyeler sayesinde dostane ilişkiler hız kazandı. Biz TDBB ve Türk halkı olarak Moğolistan’la ilişkileri önemsiyoruz. 2015 yılında TDBB heyeti ile Moğolistan’a gittiğimizde bizi çok sıcak karşıladılar, buda bizi çok memnun etti. Moğolistan’da çektiğim fotolara da kişisel fotoğraf sergimde yer vermiştim. İmkan buldukça ülkenizi ziyaret etmek istiyoruz. Ziyaretiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret karşılıklı hediyeleşmenin ardından fotoğraf çekimi ile sona erdi.