Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında TDBB’nin de olduğu “Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali”, 14-16 Eylül 2018 tarihlerinde Bolu’da gerçekleştirildi.

Festivalde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Türkmenistan’ın da arasında bulunduğu dünyanın 16 farklı ülkesinden gelen yüzlerce sanatçı, yöresel kıyafetleri ve şovları ile üç gün boyunca Bolu sokaklarında renkli görüntüler oluşturdu.

Türkiye ve dünyadan yüzlerce konuğa ev sahipliği yapan dev festival, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Işankul Amanliyev, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbrahim Cunusov, Makedonya Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ramazan Serpetova, Özbekistan Kültür Ataşesi Babür Tagaev ve çok sayıda davetlinin Demokrasi Meydanında bulunan Köroğlu heykeli önünde festival ateşini yakmasıyla ile başladı. Aynı gün Festival kapsamında, “Türk Sineması ve Köroğlu” konulu söyleşi ve ‘4 Mevsim Bolu’ sergisi de gerçekleştirildi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, Bolu’nun daha yaşanabilir bir kent olması adına gece gündüz demeden çalıştıklarını ve festivalin de bu kapsamda düzenlendiğini söyledi. Yılmaz, Köroğlu’nun hem Türkiye’nin hem de diğer Türk devletlerinin ortak değeri olduğuna dikkati çekti. Bu nedenle festivalin uluslararası boyutta gerçekleştirildiğini belirtti. Yılmaz “Şuan Türk Dünyası ile kucaklaşacak bir parkı da Bolu’da inşa ediyoruz. UNESCO’nun Türkiye temsilciliğinin de görüşlerini alarak yapıyoruz. Bu park bittiğinde Bolu şehri Türk Dünyasının kalbi olacak inşallah” dedi.

Boluluların sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklere doyduğu festivalde, Uluslararası Köroğlu Festivali etkinlikleri kapsamında, Köroğlu Kupası amatör spor müsabakaları, uluslararası halk oyunları gösterileri, tiyatro oyunları, aşık atışmaları, konserler ve söyleşiler gerçekleştirildi.

Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali etkinlikleri kapsamında Güzel Sanatlar Liseleri arası ve Uluslararası Sanatçılar arası olmak üzere 2 kategoride düzenlenen Köroğlu ve Bolu konulu resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı da yapıldı. Festival şarkıcı Kubat’ın konseri ile sona erdi.