3. Dünya Göçebe Oyunları, 2-8 Eylül 2018 tarihlerinde Kırgızistan Issık Göl Bölgesi’ne bağlı Çolpon-Ata şehrinde yapıldı. Maskotu Tanrı Dağları’nın sembolü kar leoparı olarak belirlenen etkinlik kapsamında etno spor oyunları, etno kültürel etkinlikler ve bilimsel konferanslar düzenlendi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ev sahipliğinde, Çolpon-Ata şehrinde 2 Eylül’de yapılan III. Dünya Göçebe Oyunları açılış törenine, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban yanında TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TDBB Yönetim kurulu Üyesi Mustafa Ak ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da katıldı.

74 Ülkeden Bin 986 Sporcu Katıldı

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Çolpon-Ata şehrindeki hipodrom, spor ve sağlık tesisi, Avrasya Oteli ve Kırçın yaylasında gerçekleştirilen spor oyunlarına, Kökbörü, Mangala, kemik fırlatma, ok atışı, kartal ve şahinle avcılık, mas ve bilek güreşi gibi geleneksel 37 spor dalında, 74 ülkeden bin 986 sporcu katıldı.

Geleneksel spor müsabakalarını Kırgızistan başta olmak üzere farklı ülkelerden 267 hakem yönetti. Dünya Göçebe Oyunları kapsamındaki müsabakalarda ülkeler bağlamında en fazla katılım akıl oyunları, güreş ve Kırgız güreşine oldu.

Kırgızistan 103 Madalya Kazanarak Birinci Oldu

Tarihteki Türk kavimlerin hayatına ve medeniyetine ışık tutmayı amaçlayan oyunlarda, 174 altın, 173 gümüş ve 247 bronz toplam 594 madalya dağıtıldı. Oyunların galibi Kırgızistan olurken, Kazakistan ikinci, Türkiye onuncu oldu. 40 altın, 32 gümüş ve 31 bronz toplam 103 madalya kazanan Kırgızistanlı sporcuları, 8 altın, 24 gümüş ve 3 bronz madalya ile Kazakistan ekibi takip etti. Üçüncülüğü ise 17 altın, 12 gümüş ve 27 bronz madalya ile Rusya elde etti.

Dünya Göçebe Oyunları’nda mangala, güreş, at üstünde ok atma, yerde ok atma dallarında mücadele eden Türkiye, uzun mesafeye ok atmada 2 altın, 1 gümüş ve güreşte 3 bronz olmak üzere 6 madalya ile 10’uncu sırada yer aldı.

4. Dünya Göçebe Oyunları 2020 Yılında Türkiye’de Düzenlenecek

3. Dünya Göçebe Oyunları gerçekleştirilen görkemli kapanış töreni ile sona erdi. Oyunların yapıldığı hipodromda düzenlenen kapanış törenine, T.C. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya da katıldı. Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, buzul suyunun yer aldığı kabı ve bayrağı, 2020 yılında düzenlenecek oyunların ev sahibi Türkiye adına Yerlikaya’ya teslim etti.