Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Taşköprü Belediyesi tarafından düzenlenen, Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivalinin 32’ncisi, 16-19 Ağustos 2018 tarihleri arasında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapıldı.

Taşköprü Meydanı’ndaki kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde, açılan ülke stantlarını ve tarım fuarını ziyaret eden protokol üyeleri, açılış töreninin düzenlendiği Cumhuriyet Meydanı’na geçti. Törene, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek, kurum temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan da üreticiler tarafından “beyaz altın” olarak tabir edilen sarımsağın bölge halkı için çok önemli gelir kapısı olduğunu dile getirdi. Aslan, “1987’den bugüne kadar festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Festivaller birlik ve beraberliğin simgesi, gurbetteki ile sıladakinin kaynaşma vesilesidir. Yöre kültürü ve kendine özgü güzelliklerin tanıtılmasındaki en büyük araçtır” ifadelerini kullandı.

Festival etkinlikleri kapsamında at yarışı, paneller, güzellik yarışması, en iyi sarımsak ve buzağı yetiştiricisi yarışması ve çeşitli etkinlikler yapıldı. Ayrıca Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kolombiya, Peru ve Türkiye’den gelen halk oyunları ekipleri de folklor gösterileri sundu. Festivalde ayrıca ünlü sanatçılar da sahne alarak katılımcılara coşkulu anlar yaşattılar.