Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu üyesi Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve beraberindeki heyet, 29-31 Ağustos 2018’de Kazakistan’da ve 1-2 Eylül 2018’de de Kırgızistan’da kardeş şehirlerini ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

Kazakistan temaslarında Keçiören Heyeti, Türkçe’ye kazandırılmasına katkıda bulunduğu Kazakistan’ın ünlü yazarlarından Berdibek Sokpakbayev (Benim Adım Koca), Tayır Jomartbayuli (Kız Görelim), Sultanmaxmut Torayğırulı (Güzel Kamer), Sıpandiyar Köbeyuli (Başlık), Mirjaqip Duwlatuli’nin (Bahtsız Camal) eserlerinin Almatı Milli Kütüphanesinde düzenlenen tanıtım törenine katıldı.

Kazakistan’da Keçiören Caddesi Açıldı

Ak ve beraberindeki heyet daha sonra, Jambıl Uzunağaç’taki Keçiören Caddesinin açılış törenine katılarak, Jambıl Belediye Başkanı Bağdat Aliyev ve protokol üyeleri ile birlikte Jambıl Jabayev anıtına çiçek bıraktı.

Keçiören ve Jambıl arasında kardeşlik protokolü olduğuna vurgu yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Kazakistan’a misafirperverliği ve nezaketi için teşekkür ediyorum. Kazakistan bizim ata yurdumuz. Burada kendimizi evimizde hissediyoruz” dedi. Jambıl, Türkistan, Almatı ve Jetisu’nun Keçiören’in Kazakistan’daki kardeş belediyeleri olduğunu hatırlatan Ak, “Kazakistan’ın en ünlü atışma ustası ve ozanı Suyinbay Aronuli Parkını ve anıtını Esertepe Mahallemize açarak bir nevi Asya ve Anadolu Türklerini buluşturduk. Ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in doğumunun 170’inci yıl dönümü anısına bir sempozyum düzenledik, ismini bir sokakta yaşatıyoruz. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Kazakistan kültürünü tanıtıyoruz. Tecrübe paylaşımı programları, dostluk konserleri, eğitim programları, Astana Günleri ve çeşitli kültürel programlarla gönül köprülerimizi sağlamlaştırma gayretindeyiz” diye konuştu.

Jambıl Belediye Başkanı Bağdat Aliyev de, Keçiören’le dostluk köprülerinin pekiştirileceğine vurgu yaparak Jambıl Jabayev’in adının Keçiören’de yaşatıldığını hatırlattı. Jambıl Jabayev ve Süyinbay Aronulı’nin müze ve anıtlarını ziyaret eden Keçiören Belediyesi heyeti, Kazakistan’ın Geleneksel At Yarışı Törenlerine de katıldı.

Keçiören Heyeti Kırgız Kardeş Şehri Karakol’u Ziyaret Etti

Daha sonra Kırgızistan’a geçen heyet, Keçiören’in kardeş şehri Issık Göl ili Karakol ilçesini ziyaret etti. Issıkgöl Valisi Osmonaliev Akylbek ve Karakol Belediye Başkanı Daniiar Arpachiev ile görüşen Ak, karşılıklı işbirliği ve tecrübe paylaşımının devam edeceği vurgusunu yaptı. Keçiören Belediyesi heyeti temaslarının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un da katılımıyla gerçekleşen 3. Dünya Göçebe Oyunları Açılış Törenine de katıldı.