Tavşanlı Belediyesinin kardeş şehri, Bosna Hersek’in Doboj İstok şehrinden bir heyet, 3-4 Eylül 2018 tarihlerinde Tavşanlı’yı ziyaret etti. Heyet, Tavşanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılı etkinlikleri ile Leblebi ve Kömür Festivaline de katıldı.

Bosna-Hersek Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç, Başkan Yardımcısı Damir Sasiç ve Meclis Üyesi İzzet Hodsiç’in de yer aldığı heyet, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in konuğu oldu.

Başkan Güler, kardeş şehirden gelen heyetle görüşmede yaptığı konuşmada, belediye olarak her zaman Bosna Hersek’teki Müslümanların yanında olduklarını söyledi. Doboj İstok şehri ile “kardeş şehir” olduktan sonra ilişkilerin daha da geliştiğini belirten Güler, “Bosna Hersek ile milli ve manevi bağlarımız var. Bu bağ, asırlardır kopmadan günümüze kadar geldi. Sizleri ilçemizde ağırlamaktan onur duydum” ifadelerini kullandı.

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç ise, Türkiye’nin her zaman desteğini hissettiklerini söyleyerek, “Kısa süre önce 15 Temmuz gibi hain bir darbe ve işgal girişimi ile karşı karşıya kaldınız. Bizler dualarımızla sizin yanınızdaydık. Bundan sonra da kardeş ülke olarak hep yan yana olacağız. Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

3 Eylül Tavşanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda resmi tören gerçekleştirildi ve kurtuluş günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Törene Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç ve beraberindeki heyet de katıldı.

Tavşanlı Belediyesi’nin hazırladığı kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında ayrıca, Şaban Dede Mesire alanında yağlı güreşler de yapıldı. 29 başpehlivanın mücadele ettiği güreşlere, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler ve Ahmet Erbaş, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Belediye Başkanı Mustafa Güler ve çok sayıda davetli katıldı.

Heyet TDBB’yi Ziyaret Etti

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç ve beraberindeki heyet Tavşanlı ziyaretinin ardından, 5 Eylül 2018 Çarşamba günü Türk Dünyası Belediyeler Birliğini (TDBB) de ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB dış ilişkiler uzmanları ile gerçekleştirilen görüşmede ortak projeler ve işbirliği imkânları değerlendirildi.