Destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu, Safranbolu Belediyesi tarafından 6-8 Eylül 2018 tarihlerinde, “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla düzenlenen ve bu yılki yan teması Mahalle Kültürü olarak belirlenen “19. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” ödülleri, 8 Eylül 2018 tarihinde Safranbolu’da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda 8 Eylül’de düzenlenen ödül törenine, Milletvekilleri Cumhur Ünal, Niyazi Güneş ve Hüseyin Avni Aksoy, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer ve belgesel film dünyasından birçok ünlü isim katıldı.

Profesyonel Belgesel Film dalında Tayfun Tanju Kara’nın yönetmenliğini yaptığı ‘Anadolu Kadınları Teşkilatı: Baciyan-ı Rum’ isimli belgesel birinci, Deniz Girgin Koç Nazik’in yönetmenliğini yaptığı ‘Sürünün Zor Yolculuğu’ belgeseli ikinci ve Neslihan Semerci’nin yönetmenliğini yaptığı ‘Kıymetli Bir Bina Öyküsü’ isimli belgesel üçüncü oldu.

Amatör Belgesel Film dalında ise Sezer Ağgez’in Dişe Diş, Söze Söz isimli filmi birinci, Zeki Koyuncu ve Hasan Akıncı’nın ‘Nakavt’ filmi ikinci, Zeynep Südinç’in ‘Peki Şimdi Nereye?’ isimli eseri ise üçüncü oldu.

‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ Yalçın Yelence ve Hilal Saral’a verilirken, Süha Arın özel ödülü Zeki Koyuncu’nun oldu.

Tören, konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından dereceye giren isimlere ödüllerin verilmesi ile sona erdi.