Kartepe Belediyesi tarafından, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen, “4. Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali”, 4-5 Ağustos 2018 tarihlerinde Makedonya’nın Gostivar şehrinde gerçekleştirildi.

Festivale, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Makedonya Gostivar Belediye Başkanı Prof. Dr. Arben Taravari, Üsküp Türkiye Büyükelçiliği Müşaviri Gürkan Gezer ve çok sayıda davetli katıldı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gostivar Belediye Başkanı Prof. Dr. Arben Taravari’yi festival öncesi makamında ziyaret etti.

Festival, Gostivar meydanında Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Takımının gösterisi ile başladı. Mehter gösterisi sonrasında kürsüye gelen Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Kartepe Belediyesi olarak Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’nin dördüncüsünü düzenliyoruz. Bu yurt dışında düzenlediğimiz ikinci festival. Gönül coğrafyamızda, tarihimizde çok ayrı hatıraları olan örf adetlerimizi, geleneklerimizi, misafirperverliğimizi, hoşgörümüzü, el sanatlarımızı Gostivar’da sizlerle birlikte paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

Makedonya Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ise “Kartepe Belediyesi’nin Gostivar’da festival düzenlemek istediğini memnuniyetle kabul ettik. Çünkü Gostivar bütün Türk, Arnavut ve Makedonların uzun yıllar bir arada yaşadığı bir şehirdir. Miletleri en çok kültür ve spor birleştiriyor. Türkiye Cumhuriyeti sporda bir başarı gösterdiğinde buralara görkemli bir şenlik oluyor. Gostivar’da kendinizi evinizde gibi hissetmenizi istiyorum. Bu beraberliğin her daim uzun yıllar devam etmesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından festivalin açılış kurdelesi kesildi. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari beraberinde davetliler kurulan stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Festivalde, çok sayıda el sanatları ustası ve zanaatkârın katılımlarıyla tel kırma, ebru sanatı, cam üfleme, hat sanatı, çinicilik, seramik, hüsnü hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, kâğıt işlemeciliği gibi sanatların tanıtımı yapılırken, halk ozanları, matrak, geleneksel Türk okçuluğu ve Hacivat Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değer gün yüzüne çıkartıldı.

06.08.2018