Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi ve Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da 10. Domates Festivali, 24 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

Festivale, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, TDBB Genel Sekteri Fahri Solak, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, TİKA Kosova Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda konuk katıldı.

Festivalin açılışını Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç yaptı. Krasniç, Mamuşa tarımcılarının ürünlerini yetiştirmeye verdikleri önemi, aynı zamanda çocuklarının eğitimlerine de vermeleri çağrısında bulundu.

Festivale katılan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar da Mamuşa’nın 10. kez bu etkinliği düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Domates Festivali siz değerli Mamuşalıların dünyaya bir nevi açılmasıdır. Mamuşa tarihi kasabalardan biridir. Ürünleriyle Kosova dışında da tanınmış örnek bir bölgedir” dedi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Mamuşalılar ve Mamuşa’nın tarım emekçisinin büyük emek, özen ve titizlikle her türlü fedakarlıkla yetiştirdikleri ürünlerinin haklı gururunu yaşadıklarını ve bu gurura iştirak etmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, Kosovalı Türklere birlik içinde yaşamaları çağrısı yaptı.

Mamuşa Şehitliği ziyareti ile başlayan festival, açılış konuşmalarının ardından Mamuşa meydanında Türkiye’den ve Kosova’dan folklor gruplarının gösterileriyle devam etti ve teşekkür plaketlerinin takdimi ile sona erdi.

25.07.2018