Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyelerinden Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde TİKA, Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği destekleriyle, Türk kültürünün değerlerini gelecek nesillere tanıtmak ve Türk halklarının gönül birlikteliğini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen “3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği”, 21-22 Temmuz 2018 tarihlerinde Bursa Atatürk Stadyumu Meydanı ile Keles Kocayaylada yapıldı.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dan sanatçı ve sporcular ile Doğu Türkistan ve çeşitli Türk ülkelerinden öğrencilerin de katıldığı şenlikte, ecdat yadigarı ata sporları günümüze taşındı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Ata sporları ile dayanışma, kaynaşma, birlik ve beraberliğimizi, Türk dünyasının barış ve kardeşliğini desteklemeyi hedefliyoruz. Bursa’da bu yıl üçünsünü gerçekleştirdiğimiz ‘Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’ ile hem Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmeyi hem de ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz” dedi.

Etkinlik kapsamında, kökbörü (oğlak kapma), pars ve kuşak güreşleri, at yarışı, mangala, at üzerinde ok atma, atlı güreş, yağlı güreş, yaya okçuluğu, cirit, rahvan, matrak cenk gibi spor, savaş ve strateji oyunları oynandı.

Programa, toplam 309 sporcu ve 150’nin üzerinde sanatçı katılırken, etkinlik kapsamında, halk dansları gösterileri, konserler, sanatsal faaliyetler ve kültürel ritüeller vatandaşların beğenisine sunuldu.

23.07.2018