Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Türkiye Üyelerinden, Ankara’nın tarihi ilçesi Altındağ Belediyesi tarafından Başpınar Mahallesinde yaptırılan “Kudüs Parkı”, 4 Temmuz 2018 Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Milli Eğitim eski Bakanı İsmet Yılmaz, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, STK temsilcileri, yerel yöneticiler ve çok sayıda davetli katıldı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki törende yaptığı konuşmada, Kudüs Parkı’nın yaklaşık 50 dönümlük alan üzerine, gecekondudan arındırılarak yapıldığını belirterek, “Parka Kudüs ismini verdik. Çünkü Kudüs bizim gözbebeğimizdir, Müslümanların ilk kıblesidir, bizim ziyaret ettiğimiz üç mescitten bir tanesidir. Bütün dünya Müslümanları için kutsal bir yerdir. Bütün tesislerde olduğu gibi buraya da çocuklara ve gelecek nesillere bir mesaj bırakacak isim verdik. Parka Kudüs ismini vererek geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmak istedik” dedi.

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ise, Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki’ye parka verilen anlamlı isim için teşekkür etti. Mustafa, bütün zulümlere rağmen Kudüs’ün gerçek kimliğinin değişmeyeceğini belirterek, Kudüs’ün eskisi gibi Müslümanların olduğunu ve öyle kalacağını vurguladı.

Konuşmalardan sonra protokol tarafından açılışı yapılan park 48 bin metrekarelik bir alana sahip. Kudüs Parkı’nda 600 ve 700 metrekarelik alanda iki oyun grubu yer alıyor. Parka aynı zamanda, 250 metrekarelik iki ayrı spor aletleri grubu yerleştirildi. Ayrıca, yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler için 950 metre uzunluğunda koşu yolu düşünüldü. 985 ağacın dikildiği, 7 bin çalı yer alıyor.

05.07.2018