1995 yılının Temmuz ayında Bosna’nın Srebrenitsa şehrinde soykırıma uğrayan 8 bin 372 şehit, katliamın 23. yılında Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Keçiören Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda bulunan Srebrenitsa Anıtı önünde gerçekleştirilen törene Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Bosna – Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic’in yanı sıra yerel yöneticiler, Meclis Üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an Tilaveti ve şehitler için saygı duruşu ile başlayan programda Bosna – Hersek Büyükelçisi Sadovic, “Bizlere vermiş olduğunuz destek ve her yıl gerçekleştirilen bu anma programından ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Srebrenitsa soykırımına uğrayan ve kimliği belirlenen 35 sivil daha bu sene toprağa verildi. Aliya İzzetbegoviç bize dedi ki ‘Hiç kimseden ve hiçbir milletten nefret etmeyin.’ Geçtiğimiz 15 yıl içinde katliamın sorumlusu birçok sivil ve asker yargı önünde hesap verdi. Geleneksel olarak düzenlediğimiz Barış Yürüyüşüne Türkiye’den ve dünyadan binlerce insan katılıyor, bu katliamın unutulmaması bundan sonrakilerin yaşanmaması için önemlidir” dedi.

Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminde verdiği şehitleri de andıklarını belirten Büyükelçi Sadovic, “Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Biz Bosna – Hersek olarak her zaman sizlerin yanındayız. Bu dramların bir daha yaşanmamasını Allah’tan diliyorum” diye konuştu.

1995 yılında Bosna’da gerçekleştirilen soykırımın insanlığın yüzkarası olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise katliamda hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, “Uluslararası Adalet Divanı yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi. Srebrenitsa’da hala toplu mezarlar bulunuyor, kimlik tespitleri yapılıyor. Bu bize Avrupa’nın ortasında yapılan katliamın boyutunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

1995 yılında yaşanan bu vahşetin Bosna Hersek kadar Türkiye’nin belleğinde de derin izler bıraktığını kaydeden Başkan Ak, Bosna’nın o dönem BM koruması altında olduğunu hatırlatarak, “Dünya yardım çığlığını geç duydu, ama Bosna’nın çok büyük bir şansı vardı. Aliya İzzetbegoviç sadece liderliği ile değil, insanlığı ile de Bosna halkının yolunu aydınlattı, Bosna’yı bağımsızlığına kavuşturdu. Bilge Aliya İzzetbegoviç vefatından önce Bosna’yı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a emanet etmişti. Türkiye bu emanete sahip çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek” dedi.

15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2. yıl dönümü olduğunu da hatırlatan Ak, “İşgal ve iç savaşı amaçlayan bu kalkışma Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı, milletimizin ve devletimizin mücadelesi ile yenilgiye uğratıldı. Biz biliyoruz ki o gün Bosnalı kardeşlerimizin kalbi Türkiye ile attı” dedi.

Konuşmaların ardından protokol heyeti anıta çelenk koydu ve Srebrenitsa şehitlerini temsilen gökyüzüne beyaz balonlar bırakıldı.

11.07.2018