Roza Otunbayeva Uluslararası Vakfı tarafından, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 15-16 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen ve çocukların erken gelişimini konu alan 1. Ulusal Çocuk Forumu’na, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından katılımcı desteği verildi. Foruma Türkiye’nin yanı sıra ABD, Avusturya, İngiltere ve UNICEF’den uzmanlar katıldı.

TDBB’nin desteği ile foruma, Türkiye’den Eğitim uzmanı olarak MEB Küçükçekmece Papatya Anaokulu Müdürü Bülent Demir ve Kağıthane Çağdaş Yaşam Eşref ve Sadullah Kıray Anaokulu Müdürü Erdoğan Ergin katıldı. Türk uzmanlar, Türkiye’de Okul Öncesi Eğitimin gelişimi ve yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. Ayrıca, Türkiye’deki okul öncesi eğitim hakkında forum katılımcılarından gelen sorular da uzmanlarca cevaplandırıldı.

Türkiye’den Foruma katılan eğitim uzmanları, TDBB tarafından 11-17 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen ‘Kırgızistan Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri Türkiye Programı’na katılan yöneticilerin daveti üzerine Kırgızistan’daki anaokullarını da ziyaret etti. Okulların fiziki yapıları ve uyguladıkları eğitim sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinilerek daha iyi bir eğitim için karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

01.06.2018