Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), 17 Haziran – 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında Bosna-Hersek’te gerçekleştirilen 508. Ayvaz Dede Şenlikleri’ne mali destek verdi.

Türkiye’den turistlerin, yerel yöneticilerin, siyasilerin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı şenliğe, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Sefik Dzaferovic, İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic ve vatandaşlar katıldı.

Ülkenin en uzun soluklu etkinliğine katılmak için günler öncesinden farklı şehirlerden yola çıkan 300’den fazla atlı, öğle öncesinde programın yapıldığı alana ulaştı. Yağmura rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran binlerce kişi, geleneksel kıyafetleriyle alana ulaşan atlıları coşkuyla karşıladı.

Atlı birliklerin alana varmasının ardından sancaktarlar eşliğinde, rivayete göre 508 yıl önce yaşanan kuraklıkta Ayvaz Dede’nin dua etmesiyle suyun çıktığı kayalık alandan geçildi. Binlerce kişi, inanışa göre kayanın yarılıp suyun çıktığı ve kuraklığın son bulduğu bu yerde dua etti, namaz kıldı.

Daha sonra namazın kılınacağı alana gelen katılımcılar, Bursa Karabaş-i Veli Kültür Merkezi Sema ekibinin gösterisi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Mehteran Birliğinin performansını ilgiyle izledi.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Kavazovic, burada yaptığı konuşmada, bölge ülkelerinde yaşayan Müslümanların yanı sıra Avrupa ve ABD’den de Boşnakların şenlikte buluştuğunu belirterek: “Bugün hepimiz manevi meclisimiz Ayvaz Dede kayalıklarının önüne geldik. Geldik ki niyetlerimizi, istikametimizi ve dualarımızı onaralım. Geldik ki barış içinde bir Bosna hayalimizi onaralım” dedi. Ayvaz Dede’nin suyu bulmak için 40 gün 40 gece dağa yaptığı yolculuğun Bosnalı Müslümanların gücünün ve birliğinin yansıması olduğunu vurgulayan Kavazovic, “Her yıl buraya gelerek bu gücümüzü onarıyor ve herkese gösteriyoruz” diye konuştu.

Ayvaz Dede Şenlikleri, Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic’in okuduğu duanın ardından, öğle namazının kılınmasıyla sona erdi.

Akhisarlı bir Anadolu ereni olan Ayvaz Dede’nin, nesillerdir anlatılan efsaneye göre 40 gün süren ibadetinin ardından Prusac köyüne suyun gelmesini engelleyen kayanın ikiye ayrılmasının anısına, Osmanlı’nın Balkanlardaki varlığından itibaren (1947-1990 arası yasaklanmıştı) her yıl gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en geniş kapsamlı İslami Festivali niteliğindeki Ayvaz Dede Şenlikleri süresince Bosna-Hersek ve çevresinden yaklaşık 100 bin kişi (kapanış töreninde 10 – 20 bin kişi) ağırlanmaktadır.

Bir ay boyunca bilimsel forum, konferans, kitap tanıtımı, sanatsal sergiler, dini müzik konserleri, spor müsabakaları, geleneksel atlı yürüyüş, halk dansları gibi 90 etkinliğin gerçekleştiği şenlik, 13 Belediye ve Müftülük (Travnik, Bugojno, Jajce, Busovača, Donji Vakuf, Novi Travnik,Vitez, Livno, Duvno, Prnjavor, Zenica ve Prusac) tarafından organize edilmektedir.

Ayvaz Dede Şenlikleri, Bosna üye belediyelerimizden Travnik Belediyesi’nin talebi üzerine, 2015 yılından bu yana TDBB tarafından mali olarak destekleniyor.

30.06.2018