Türk Dünyası Belediler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu üyesi Keçiören Belediyesi Ramazan ayında “sınırları aşan kardeşlik” ilkesiyle ev sahipliği yaptığı, Uluslararası Ramazan Etkinliklerinin 9.’su, 20 ülkenin katılımı ile 17 Mayıs -14 Haziran 2018 tarihleri arasında Keçiören’de düzenlendi.

Türkiye’nin gönül coğrafyasında yer alan 20 ülkenin konuk edildiği 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri, TDBB üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna Hersek, Kosova, Moldova Gagauzya, Makedonya, KKTC, Irak, Filistin, Ukrayna, Afganistan, Pakistan, Somali gibi ülkelerin yanı sıra Sudan, Endonezya, İran, Özbekistan, Malezya, Bangladeş, Batı Trakya ve Uygur Türklerinden gelen heyetlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın ev sahipliğinde Kalaba Kent Meydanında düzenlenen açılış programına, Milletvekilleri, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Büyükelçiler, yabancı misyon temsilcileri, Kardeş Belediyelerin yöneticileri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ramazanın ilk gününü Filistin, Kudüs ve şehitlerin aziz hatıralarına atfettiklerini belirten Başkan Mustafa Ak, “Bizi yeniden Ramazana erdiren Rabbime şükürler olsun. Ülkemize ve bütün İslam âlemine Ramazan’ın güzellikler getirmesini diliyorum. Uluslararası Ramazan Etkinliklerimizin 9.’sunu gerçekleştiriyoruz. ‘Sınırları aşan kardeşlik’ diyoruz, çünkü aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı dine inanan Müslüman kardeşlerimiz ile birlikte Keçiören’de Ramazan ayını idrak ediyoruz” dedi.

Kalaba Kent Meydanında kurulan etkinlik alanında Ramazan-ı Şerif’in ilk gününden itibaren Kur’an-ı Kerim okundu, korolar eşliğinde İlahiler söylendi, dualar edildi, Anadolu ve Türk dünyasına ait eserlerden oluşan konserler verildi, yöresel türküler söylendi ve ülke Kültür Evlerinin açılışı yapıldı. Ayrıca farklı ülkelerden gelen yöresel halk dansları ekiplerinin yaptığı gösteriler de 9. Uluslararası Ramazan Etkinliklerine ayrı bir renk kattı.

19.06.2018