Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Bayrampaşa Belediyesi tarafından, ‘Kardeşlik sınır tanımaz’ sloganıyla ilk defa 13 yıl önce yola çıkan Bereket Konvoyu, bu yıl Balkanlar’da 8 ülke, 19 şehirde, yaklaşık 100 bin Müslümanı iftar sofralarında buluşturdu.

Ramazan ayı boyunca Balkanları 14. kez ülke ülke, şehir şehir gezerek iftar ve kültür sofraları kuran Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, bu yılki yolculuğunu tamamladı. İlk iftar programını 17 Mayıs 2018’de Yunanistan Gümülcine Kozlukebir’de düzenleyen konvoyun son durağı ise 14 Haziran 2018 tarihinde Bulgaristan Kırcaali oldu. 12 araçlı konvoy 6 bin kilometre yol kat etti.

Yunanistan, Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan’ın farklı şehirlerinde yaklaşık 100 bin kişiyi iftar sofralarında buluşturan konvoya Balkan coğrafyasında yaşayan Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Balkanlar’daki iftar programlarına Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner başta olmak üzere Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç, siyasetçiler, bürokratlar, din adamları, sanatçılar ve STK temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Balkanlar’daki kardeşlik iftarlarında, Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi, halk oyunları sergilendi. Vatandaşlara iftar menüsünün yanında lokma tatlısı ve Osmanlı macunu ikram edildi. Ayrıca çocuklar için çeşitli tiyatro gösterileri sahnelendi. Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği iftar programlarıyla yediden yetmişe tüm Balkanlar özlenen eski Ramazan günlerine geri döndü.

“Balkanlar ile Kopmayan Bir Gönül Bağımız Var”

Belgrad’daki iftar programında konuşan ve Balkanlar’da Ramazan projesinin uluslararası bir kardeşlik projesi olduğunu söyleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “14 yıldır ilmik ilmik işlediğimiz Balkanlar’da Ramazan projemiz ile Balkanlar ve Türkiye arasında dostluk, barış ve kardeşlik köprüleri kurduk. Bizim Balkanlar’da tarihimiz, kültürümüz, sevdamız var. Oradaki kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Bu duygularla bir kez daha Balkanlar’daki kardeşlerimiz ile kaynaşmak için yollara düştük ve yine Balkan coğrafyasında yaşayan Müslüman kardeşlerimiz ile Ramazan’ın bereketini paylaştık, aynı sofralarda ‘amin’ dedik. Bu bağları sürdürmeye ve Balkanlar ile Türkiye arasında yeni gönül köprüleri inşa etmeye kararlıyız” dedi.

18.06.2018