Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar, Sancaktepe, Zeytinburnu Belediyeleri ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğinde düzenlenen ‘Moğolistan Bayan-Ulgi Heyeti Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı’, 7-14 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Bayan-Ulgi Meclis Başkanı Bauırjan Dalyel, Vali Yardımcısı Kameliyat Akhmedıa, İl Meclis Encümen Üyeleri Byerdmurat Khajnabi, Encümen Tulyeubyek Bikhumar, Bakhıt Saudabai, Byekbolat Shaıkhan, Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Manchuk Khavdyrash, 4. Devlet Lisesi Müdürü Khairat Khajyekbyer, Doktor – Beis Şifa Hastanesi Müdürü Byeisyen Bulan, Suat Ltd. Şti Müdürü Adalbyek Jusren, State Bank Başkanı Januzakh Khuan, Devlet Hastanesi Muhasebe sorumlusu Uuganbaatar Bolat, Ak Dam Ltd. Şti Müdürü Amantai Shamshii, Sum Dundin Hastane Müdürü Guljan Dalyelkhan, İl Meclis Üyesi Yerbol Jylkhyshybai, İç Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanı Taukye Mauit, Sosyal Sigorta Daire Başkanı Usyerkhan Tulkıbai, Tsagannuur Köy İdarecisi Yesbolat Daut, Shınbulak Ltd Şti Müdürü Ailanysh Khakhtan, İl Meclisi Muhasebeci Siyezd Khibat, İl Meclisi Kıdemli Memur Barshagul Myerzyet, Meclis Başkan Yardımcısı Tercüman Guljamila Mankyei, Ulgii Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi – Tercüman Yertai Oral ve Ulgii Büyükşehir Belediyesi Şehir Süsleme Dairesi Yardımcısı Arai Myeiram katıldı.

Programın ilk günü 8 Mayıs’ta heyet, Sancaktepe Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı İsmail Erdem’le görüştü. Heyet daha sonra “Kentsel Dönüşüm Projeleri” ile ilgili sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün program ‘Zeytinburnu Deri Sektörü Ziyareti’ ile devam etti. Heyet İstanbul’da deri sektörünün çalışmalarını saha gezisi yaparak yerinde gördü.

Programın ikinci günü 9 Mayıs’ta heyet, İBB Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğünü ziyaret etti. Katılımcılar burada “Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi” konulu sunumu dinledi, ardından saha gezisi yaptı. Aynı gün öğleden sonra ise TÜRSAB ziyaret edildi ve TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem’in yaptığı, “Türkiye’de Turizm Sektörü ve İşbirliği İmkânları” konulu sunum dinlendi.

Programın üçüncü günü olan 10 Mayıs’ta heyet, Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç Zeytinburnu Belediyesi’nin çalışmaları hakkında heyete bilgi verdi, ardından “Tıbbi Bitkiler Bahçesi” sunumu dinlendi ve saha gezisi yapıldı. Aynı gün heyet, TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet, TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgilendirildi ve katılım sertifikaları takdim edildi. Törenin ardından heyet Miniatürk, Panorama Müzesi ve Türk Dünyası Kültür Evlerini gezdi.

Programın dördüncü gününde heyet, İSTAÇ’ı ziyareti etti ve “Belediyelerde Atık Yönetimi” konulu sunumu dinledi, sonrasında da saha gezisi yaptı. Aynı gün öğleden sonra ise katılımcılar, Bağcılar Belediyesi “Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi” konulu sunumu dinleyip saha gezisi yaptıktan sonra Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yı ziyaret etti. Daha sonra Bağcılar’da verilen kapanış yemeğinde Bağcılar Belediye Başkan Yardımcıları Kenan Gültürk ve Cemil Şahin katılımcılara eşlik etti.

Programın beşinci günü olan 12 Mayıs Cumartesi günü heyet İstanbul turu yaptı. Program, heyetin 13 Mayıs 2018 Pazar günü ülkelerine dönmesiyle sona erdi.

15.05.2018