Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından da desteklenen, Gelecekle İletişim Çalıştaylarının onuncusu, 7-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Taşkent, Buhara ve Semerkant’ta gerçekleştirildi.

Gelecekle İletişim Çalıştayı’na Balkan ülkelerinden Bosna-Hersek, Bulgaristan, Moldova, Sırbistan, Yunanistan’dan Türk soylu öğrenciler katıldı. Türkiye’de farklı üniversitelerde iletişim alanında yükseköğrenim gören 15 ülkeden 30 öğrenci katıldı.

10. Gelecekle İletişim Çalıştayı, RTÜK, TİKA, BYEGM, TDBB, TRT Avaz, Anadolu Ajansı, Özbekistan Cihan Dilleri Üniversitesi ve Özbekistan Uluslararası Basın Kulübü kurumlarının işbirliği ile gerçekleşti.

Çalıştayda katılımcı öğrenciler tarafından, “Reklamların Kültürü Yansıtması: Özbekistan ve Bosna Hersek Örneği”, “Buhara ve Semerkant’ın Bulgaristan Müslümanları İçin Önemi”, “Uluğ Türkistan’ın Avazı: Özbek Halk Müziği”, “Türkistan’ın Çekilmiş Kılıcı: Emir Timur’un Mirası ve Timurlular Rönesansı”, “Kudüs’ü Şerif’i Moğol Yağmasından Kurtaran Kıpçak Komutan: Baybars”, “Emir Timur’un Başkenti Semerkand”, “Türkistan’da Astronominin Gelişiminde Uluğ Bey Rasathanesi”, “Maveraünnehir’in Beyaz Altını Pamuk ve Özbekistan’da Dokuma Sanatı”, “Batı’da Avicenna Olarak Bilinen İbn-i Sina” gibi başlıkların ele alındığı 30 bildiri sunuldu ve tartışıldı.

7-8 Mayıs’da Özbekistan’ın Buhara kentinde ilk başta saha sunumları Kasrı Arifan’da başladı. Daha sonra sırasıyla Samaniler Ziyaretgâhı ve Koş Medresisi’nde devam etti. 9 Mayıs’da ise Semerkant kentine geçilerek Hz. Kusem İbn Abbas türbesi, Registan Meydanı, Görü Emir, İmam Maturidi türbesi, Uluğ Bey Rasathanesi ve İmam Buhari türbesi ziyaret edildi.

Özbekistan’ın Buhara şehrinde 7 Mayıs’ta başlayan ve ardından Semerkant’ta devam eden çalıştayın Taşkent’te yapılan Açılış Törenine RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Özbekistan Cihan Dilleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ganişer Rahimov, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Dr. Ali İhsan Çağlar, akademisyenler, çalıştay heyeti ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Yerlikaya, görsel ve işitsel medya hizmetleri alanlarında küresel ve bölgesel düzeydeki ilişkilerin altyapısını oluşturmanın RTÜK’ün görevleri arasında yer aldığını, bu çerçevede 10 yıl önce başlatılan çalıştayların her sene gerçekleştirilmekte olduğunu belirterek, çalıştayın temel amacının kardeş ülkelerden gelen öğrencilerin kendi aralarında ve medya ile bağ kurmalarını sağlamak olduğunu kaydetti. Çalıştayda, Saray Bosna’dan Dakka’ya, Sana’dan Astana’ya uzanan geniş kültür coğrafyasından gelen öğrencileri bu kadim topraklarda bir araya getirdiklerini dile getiren Yerlikaya, “Kültürel değerlerin tanıtımında medyanın rolü: Özbekistan Örneği” ana temasının işlendiği çalıştayda Türk-İslam coğrafyasının daha da yakınlaşması, tecrübe paylaşımı imkanlarının geliştirilmesinde medyanın katkısı konularının ele alındığını” söyledi.

Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de farklı ülkelerden birçok akademisyen ve öğrencinin bu vesileyle ata yurdu Özbekistan’ı ve onun kadim kültürel değerlerini öğrenmek için son derece önemli bir fırsata sahip olduğunu vurguladı. Bu toprakların binlerce yıllık kadim Türk yurdu, Türk kültürünün beşiği ve ata yurdu olduğunu belirten Şen, etkinliğin kardeş halkların kültürel zenginliklerinin birbirine ne kadar yakın olduğunu anlamaya imkan verdiğini anlattı.

Özbekistan Cihan Dilleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ganişer Rahimov da bu organizasyonu Özbekistan’da düzenledikleri için RTÜK yönetimine teşekkür ederek, etkinlik dolayısıyla kardeş ülkelerin temsilcileriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiyeli ortaklarıyla eğitim ve medya alanlarındaki karşılıklı iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarına dikkati çeken Rahimov, bu etkinliğin atılan ilk adım olduğunu ve bunun tam kapasiteli iş birliğine dönüştürülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Rahimov, kendilerinin Türkiye’nin medya alanındaki zengin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini vurguladı.

Çalıştay kapsamında Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Özbekçe hazırlanan “Türkiye’den Afrin’e Zeytin Dalı”, “Tuzağa Düşme” başlıklı kitap ve broşürler katılımcılara takdim edildi.

Katılımcılar ayrıca genç iletişimciler tarafından hazırlanan fotoğraf sergisini gezdi.

13.05.2015