Maltepe Belediyesi tarafından, Azerbaycan’ın kuruluşunun 100. yılı kapsamında Maltepe’de bir parka, “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100. Yıl Parkı” adı verildi

Maltepe Başıbüyük Mahallesindeki parkın açılışına, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev, Azerbaycanlı milletvekilleri Adil Alıyev, Nazım Cafarov, Musa Gasımlı ve Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı sanatçılar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşma yapan Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim “Bu sadece dostluğun değil kardeşliğin bir sembolüdür. Çünkü bu yıl Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 100. yılı. 100 yıl önce Azerbaycan ve Türkiye birbirine kardeşlik elini uzattılar. O zaman Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurulma mücadelesine Türkiye çok büyük bir destek verdi. O zaman Nuri Paşa’nın komutasında Kafkas İslam Ordusu geldi. Aynı zamanda Türkiye’nin Kurtuluş Savaşına Azerbaycan’dan gönüllüler geldiler. Türkiye’nin kurtuluşu için savaştılar. Bugün de 100 yıl sonra Azerbaycan ve Türkiye birbirlerine sadıklar, yine kardeş elini uzatırlar” dedi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç “Bugün önemli bir tarihte parkın açılışını yapıyoruz. Yaklaşık 5 dönüm arazi üzerinde Azerbaycan 100. Yıl parkı açtık. Aynı zamanda rahmetli Haydar Aliyev’in de doğum günü dolayısıyla ikisini bütünleştirdik. Bizim için çok anlamlı bir park açılışı. Önümüzdeki aylardan itibaren Azerbaycanlı sanatçılar, heykeltıraşlar bizzat gelip eserlerini burada kendileri yapacaklar. Her defasında bir yarışma ile ortaya çıkan eserleri burada sergilemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Resim Sergisi Açıldı

Park açılışının ardından, Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlı ressamların eserlerinin tanıtıldığı sergi de Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

16.05.2018