Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde alınan itfaiye aracı, 12 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen törenle Skrapar (Arnavutluk) Belediyesi’ne teslim edildi.

Törene, Kardeş şehir Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Skrapar Belediye Başkanı Nesim Spahiu, Arnavutluk Parlamentosu Milletvekili Nasip Naço ve davetliler katıldı.

Skrapar Belediye Başkanı Nesim Spahiu törende yaptığı konuşmada, “Bugün sizleri şehrimizde ağırlamaktan onur duyuyorum. Skrapar son yıllarda çok değişti ve önemli bir turizm şehrine dönüştü. Bağcılar ve Skrapar Belediyesi arasındaki kardeş şehir ilişkisini ekonomik, sosyal ve kültürel bir işbirliğine dönüştürerek, deneyim ve tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz. Ayrıca itfaiye aracının bize hediye edilmesinde gösterdikleri çaba ve katkılardan dolayı TDBB yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. TDBB ile işbirliğimizi bu vesile ile daha da arttırmak istiyoruz” dedi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise yaptığı konuşmada “İki yıl önce kardeş şehrimiz Skrapar’a gelmiştim. İki yıl içinde Skrapar çok değişmiş, büyük gelişme göstermiş. Bu nedenle Skrapar’ı değiştiren ve özel bir bakış açısı kazandıran yönetiminizi kutluyorum. Bugün burada anlamlı bir proje için bir arada olmaktan onur duydum. Türkiye ve Arnavutluk uzun bir ortak tarihi geçmişe sahiptir. Bağcılar’da yaşayan çok sayıda Arnavut vatandaşımız var. Sizleri de Bağcılarda ağırlamak isterim” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Milletvekili Nasip Naço da, “Bu itfaiye aracının Skrapar Belediyesi’ne verilmesi, kardeş şehir olmanın ve işbirliği yapmanın ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Bu araç doğru zamanda, doğru yere verilmiştir. Halkımız adına Türkiye’ye ve TDBB’ye müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak da törende yaptığı konuşmada, “Bu sıcak ve samimi karşılama için teşekkür ediyorum. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin ortak çalışmalar yürüttüğü 29 ülkeden biri de Arnavutluk’tur. Halen Arnavutluk’tan 13 üye belediyemiz var. Bu 13 belediyeyle ilişkilerimizi geliştirmek yanında, katılmak isteyen diğer belediyelerle de bu sayıyı artırmak isteriz. Skrapar’ın doğal güzelliklerini Türkiye’den daha fazla insanın görmesini de arzu ederiz. Bu projenin Bağcılar Belediyesi işbirliğinde gerçekleşmiş olması, kardeş şehir ilişkilerinin aktif örneklerinden birini oluşturmaktadır. Umarız bu itfaiye aracı yangınlar için değil, sadece şehrin güzel bahçelerini sulamak için kullanılır” dedi.

Program Skrapar Belediyesi ile TDBB arasında teslim protokolünün imzalanması, karşılıklı hediyeleşme ve Skrapar Kanyonunun gezilmesi ile tamamlandı.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı TDBB Heyetini Kabul Etti

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kardeş Şehri Bağcılar Belediyesi işbirliğinde alınan itfaiye aracının teslim töreni için Arnavutluk’ta bulunan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta tarafından kabul edildi. Görüşmede TDBB heyetinin yanında Skrapar Belediye Başkanı Nesim Spahiu de hazır bulundu.

13.05.2018