Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl Dördüncüsü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri, 24-30 Nisan 2018 tarihlerinde Mersin’de yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen 4. Türk Dünyası Tiyatro Günleri açılış etkinliğine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin Eski Valisi Akif Tığ, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bölge Temsilcisi Seyfettin Sindar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıldır gerçekleştirilen tiyatro günlerinde, farklı ülkelerden gelen tiyatro grupları oyunlarını sahneliyor. Farklı kültür ve dilleri tiyatro potasında eriterek Mersinlilere aktarmayı amaçlayan Türk Dünyası Tiyatro Günleri’nde Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gagauzya, Irak, İran, Kıbrıs, Kırgızistan, Tataristan, Türkmenistan ve Suriye’den gelen tiyatro toplulukları oyunlarını sahneleyerek, kültürlerini ve dillerini Mersin’e taşıdı.

Dördüncüsü gerçekleştirilen Türk Dünyası Tiyatro Günleri, Azerbaycan Sumgayıt Drama Devlet Tiyatrosu’nun ‘Ocak’ isimli oyunu ile başladı. Oyun sonrası sahneye çıkarak bir konuşma yapan Başkan Kocamaz, hedeflerinin insanları tiyatro gibi birleştirici bir özelliği olan sanat dalı sayesinde birleştirmek ve kaynaştırmak olduğunu dile getirerek, kültürel değerleri gelecek nesillere aktarmak için sanatsal ve kültürel faaliyetlere devam edeceklerini ifade etti. Yeni neslin Türklüğü ve Türk dilini birlik ve beraberlik içerisinde yaşatmasının ana gayeleri olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, kendi kimliğine ve benliğine sahip çıkan bireyler yetiştirmenin önemine de değindi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda 24-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen tiyatro günlerinde Azerbaycan Sumgayıt Drama Devlet Tiyatrosu, Türkmenistan Maktumkulu Halk Müzikal Dram Tiyatrosu, KKTC Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Gagauzya Komrat Belediyesi S. Kesya Müzik ve Drama Tiyatrosu, Tataristan Devlet Özerk Kültür Kurumu Buinsky Devlet Drama Tiyatrosu, İran Türk Tiyatrosu, Kırgızistan Cumhuriyeti Devlet Gençlik Uchur Tiyatrosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Irak Kerkük Türkmen Gardaşlık Ocağı Tiyatro Grubu sahne aldı.

01.05.2018