Keçiören Belediyesi’nin Filistin Büyükelçiliği ile ortaklaşa Nakbe’nin 70. Yıl Dönümü dolayısıyla “Dönüş hakkımız sonsuza kadar kaybolmayacaktır” sloganıyla düzenlediği programda, “Filistin’in başkenti Kudüs’tür” vurgusu yapılarak ABD’nin kararı kınandı.

Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Libya Büyükelçisi Abdurrazaq Mukhtar Abdulqader, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Elçilik temsilcileri, Filistinliler ve çok sayıda davetli katıldı. Kuran Tilaveti ile başlayan programda Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla Ortadoğu barışına yeniden bir dinamit konduğunu ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Dünyanın karşı çıktığı bu garabet kararı uygulayarak, İsrail’in kuşatması sonrası gözyaşı, kan ve zulümle anılır olan Kudüs’ün, Ramazan’ı Şerif öncesi yeniden şiddetle, kanla, zulümle anılmasına hizmet etmiştir. Kudüs İslam dünyasının göz bebeği, haklı davası, manevi tacı ve meşru sancağıdır, bu gerçeği hiçbir hüküm değiştiremez. Bu kararı bir kez daha reddediyoruz. Amerika sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Ortadoğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiş ve bölgedeki barış umutlarını da boşa çıkarmıştır. Bugün şehit olan ve tarih boyunca Filistin davasına gönül vermiş tüm şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programda Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa da, 70 yıl önce dedelerinin uğradığı zulüm ve acılara bugün torunların maruz kaldığını belirterek, “Ne kadar zulmederlerse etsinler göç etmeyeceğiz ve mutlaka kazanacağız. Bu en büyük musibetinin üzerinden 70 yıl geçti. Elimizden alınan haklar için ağlamıyor, bu hakları almak için ant içiyoruz. Özgürlük Filistin halkının umududur. Trump ve yönetiminin kararı yanlıştır, Kudüs Müslüman ve Araptır, işgalcilerle kutlama yapanları tarih affetmeyecektir. 6 Aralık 2017 tarihinde bu kararın alınmasının ardından ABD’yi de dökülen kanların sorumlusu olarak görüyoruz. Davamızı sahiplenen Türkiye hükümeti ve halkına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Filistin davasının büyük güçlerin desteğiyle insanlık tarihinin gördüğü en büyük sistematik işgal olduğunu belirten Libya Büyükelçisi Abdurrazaq Mukhtar Abdulqader, “Öldürme, işgal, yerinden etme, kutsal yerlere yapılan saygısızlıklar 70 yıldır devam ediyor. Onurlu Filistin halkı davalarına olan inançlarını kaybetmediler. Amerika’nın haksız kararını reddediyoruz” dedi.
Nakbe’yi anlatan fotoğraf sergisinin ve belgesel film gösteriminin yer aldığı programda özgür Filistin ve şehitler için dua edildi.

16.05.2018