Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliğinde düzenlenen, Uluslararası Hıdırellez Bayramı etkinlikleri, 5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Bu yıl beşincisi düzenlenene Hıdırellez Bayramı’na, Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan ve Makedonya’dan folklor ekipleri gösterileriyle katıldı, hep birlikte Balkan Türküleri söylendi.

V. Uluslararası Hıdırellez Bayramı’nın ilk gününde Karatepe Köyü’nde kurban sağma geleneği gerçekleştirildi. Ardından Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye folklor ekipleri gösterilerini sundu. Misafir ve köylülerin beğeniyle izlediği gösterilere vatandaşlar da katılarak eşlik etti.

Hıdırellez Bayramı’nın ikinci gününde Seka Kültür alanında kapılara söğüt dalı asma ve Karatepe Köyü’nde kurban kesme ve çiğ toplamanın ardından çoban vardiya değişim ritüeli yapıldı. Aynı gün akşam Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan Balkan Kültür Evi’nde bir gün önceden gömülmüş bakır kazan çıkarıldı. Balkan Kültür Evi bahçesinde, akşam yemeği, folklor gösterileri ve yöresel konserle Hıdırellez Bayramı renkli görüntülerle son buldu. Programın ardından karşılıklı hediyeler takdim edildi.

7 Mayıs 2018 – Pazartesi Balkanlar’dan gelen katılımcıların memleketlerine dönüşü ile program tamamlandı.

07.05.2018