Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa, Beykoz, Keçiören, Pendik Belediyeleri ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen, ‘Azerbaycan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı’ 11 Belediye Başkanının katılımı ile, 29 Nisan – 5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Nerimanov Belediye Başkanı ve Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkanı Tamraz Taghiyev, Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkan Yardımcısı ve Gence Şehri Nizami Belediye Başkanı Goshgar Mammadov, Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Genel Sekreteri Tofıg Hasanov, Balaken Belediye Başkanı Afgan Safarov, Berde Belediye Başkanı Sadıg Khalilov, Yevlax Belediye Başkanı Elmı Safaraliyev, Şirvan Belediye Başkanı Kurdoghlu Muradov, Şemkir Belediye Başkanı Vugar Hasanov, Sumgayit Belediye Başkan Yardımcısı Musa Hasanov, Sumgayit Belediyesi Hukuk Bölüm Başkanı Zaur Shahbalayev ve Milli Meclis Bölge İşleri Kurulu Milletvekili Danışmanı ve Yasamal Belediyesi Mahalle Komitesi Başkanı Mammad Mammadli katıldı.

Programın ilk günü olan 30 Nisan 2018 Pazartesi günü heyet, Keçiören Belediyesini ziyaret etti ve Belediye Başkanı Mustafa Ak’la görüşmenin ardından heyete “Belediyelerde Stratejik Planlama ve Sürdürülebilir Kalkınma”, “Park ve Bahçe Düzenleme Hizmetleri” sunumları dinlendi ve saha gezisi yaptı. Programın ikinci günü de, Keçiören Belediyesinde “Sosyal Belediyecilik Faaliyetleri” ilgili sunum ve saha gezisi ile devam etti. Aynı gün heyet Ankara turu yaptı.

Programın üçüncü günü olan 2 Mayıs Çarşamba günü İstanbul ayağında ise heyet, Spor İstanbul’u ziyareti etti. Spor İstanbul Ziyaretinde “Belediyelerin Spor Etkinlikleri ve Hizmetleri” konulu sunum dinlendi ve ardından saha gezisi yapıldı. Aynı gün program, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ziyareti ile devam etti. Ayasofya Müzesi içerinde bulunan Sübyan Mektebi’nde “İstanbul’da Yürütülen Turizm Faaliyetleri” konulu sunum dinlendi, ardından müze ve saha gezisi yapıldı.

Programın dördüncü gününde (3 Mayıs-Perşembe) heyet, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası heyete, “Belediyelerde Finans Yönetimi” ile ilgili sunum yapıldı ve ardından Pendik Belediyesi Atık Ayırma Tesisinde saha gezisi yapıldı.

Programın dördüncü günü öğleden sonra katılımcılar, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etti. Heyete “Emlak Vergisi ve Tapu İşlemleri” ile ilgili sunum yapıldı. Başkan Çelikbilek Heyete akşam yemeğinde de eşlik etti.

Programın beşinci günü olan 4 Mayıs Cuma günü heyet, İBB Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğünü ziyaret ederek “Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi” konulu sunumu dinledi, ardından saha gezisi yapıldı. Programın beşinci günü öğleden sonra Bayrampaşa Belediyesi ziyaret edildi ve “Türkiye’de Belediyecilik Faaliyetleri” sunumu dinlendi.

Aynı gün akşamı Bayrampaşa Belediyesi ev sahipliğinde kapanış yemeği ve sertifika töreni gerçekleştirildi. Törene heyetin yanı sıra, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Yadullah Paşayev de katıldı. Yemeğin ardından heyete katılım sertifikaları takdim edildi.

Program, heyetin 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü İstanbul turunun ardından Azerbaycan’a dönmesi ile tamamlandı.

07.05.2018