Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve TDBB Genel Sekreter Fahri Solak, 11- 15 Nisan 2018 tarihleri arasında Kırgızistan’da Rusya Şehirler Birliği ve Bişkek Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘5. En İyi Belediye Uygulamaları Uluslararası Forumu’na katılarak TDBB ve Şahinbey Belediyesi’nin çalışmaları ile ilgili sunum yaptı. Ayrıca Kırgızistan ziyareti kapsamında, Kırgızistan Yerel Yönetimler Bakanı, Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı, Issık-Köl Kaymakamı, Roza Otunbaeva Vakfı Genel Müdürü ve Şahinbey Belediyesi’nin kardeş şehri olan Tokmok Belediye Başkanı ile görüştü.

Tahmazoğlu ve Solak, forumun tamamlanmasının ardından Şahinbey’in kardeş şehri Tokmok’a giderek, Belediye Başkanı Daniyar Amangeldiyev ile görüştü. Görüşmede Tokmok Belediyesinin çalışmaları ile ilgili sunum yapıldı ve kardeş şehir ilişkisi çerçevesinde yapılabilecekler değerlendirildi. Daha sonra şehir gezildi ve Karahanlılar döneminden kalma Burana arkeolojik bölgesi ziyaret edildi.

Kırgızistan temasları kapsamında Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Albek İbraimov ile de bir görüşme yapan TDBB Heyeti, Bişkek’te bulunan Atatürk Parkının yenilenmesi projesini ele aldı. Başkan İbraimov’a, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yenileme projesini takdim ederek, Bişkek Büyükşehir Belediyesi ile mutabakat zaptının imzalanmasının ardından çalışmaların başlayacağı belirtildi.

TDBB heyeti ayrıca, TDBB Yönetim Kurulu üyesi, Kırgızistan Yerel Yönetimler Bakanı Bahtiyar Saliev ile bir araya gelerek ortak projeler ve işbirliği imkânlarını ele aldı.

Genel Sekreter Fahri Solak ziyaret kapsamında Issık-Göl’e de giderek, TDBB ve Üye Belediyeler işbirliğinde Dünya Göçebe Oyunları için yaptırılan Bulan Sögüttü camii inşaatını inceledi. Ziyarette Issık-Köl ilçesi Kaymakamı Daniyar İmanaliev de hazır bulundu. Burada yapılan incelemede inşaatı tamamlanmak üzere olan camiin Ramazan ayı içerisinde ibadete açılması konusu ele alındı.

TDBB heyetinin Kırgızistan temas ve incelemeleri Kırgızistan ulusal basınında geniş yer aldı.

http://kg.akipress.org/news:1441927

https://sputnik.kg/Radio/20180411/1038613540/turkiya-ata-turk-parkyn-ondoogo-500-min-dollar-bolot.html

http://kabar.kg/tur/news/is-k-golde-iii-dunya-gocebe-oyunlar-icin-cami-in-a-edildi/

https://akipress.com/news:604871/

https://ru.sputnik.kg/video/20180411/1038614812/park-atatyurk-video.html

16.04.2018