Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Tataristan Cumhuriyeti Almetyevsk Belediyesi arasında, 26 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen törenle ‘kardeş şehir’ protokolü imzalandı.

Kocaeli’de düzenlenen imza törenine, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tataristan Cumhuriyeti Almetyevsk Belediye Başkanı Ayrat Hayrullin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Almetyevsk Belediyesi yetkilileri katıldı.

Birlikteliğimiz Daha Sağlam Olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türk Cumhuriyetleri ile her zaman iyi ilişkiler içinde olduklarını kaydederek, “Bizler tarihsel bağlarımızı günümüzde de sürdürmek adına bu birliktelikleri sürdürmeye gayret ediyoruz. Tataristan Cumhuriyeti Almetyevsk şehri ile imzalayacağımız bu protokol ile bu birliktelik daha da sağlam hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

“Tecrübelerinizden Faydalanmak İstiyoruz”

Tataristan Cumhuriyeti Almetyevsk Belediye Başkanı Ayrat Hayrullin ise şehirlerinin Kocaeli ile benzerliklerinin olduğunu belirterek “Şehrimiz de Kocaeli gibi bir sanayi kenti. Kocaeli de gelişmiş yapılar, yemyeşil bir doğa mevcut. Sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Bu yönde işbirliği için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na çok teşekkür ederim” dedi.

Yol Haritası Çizilecek

Konuşmaların ardından kardeş şehir protokolü imzaları atıldı. Protokol çerçevesinde ekonomik, sosyal ve ulaşım alanları ile ilgili işbirliğini geliştirmek üzere bir yol haritası çizilerek tecrübe paylaşımı, uzman değişimi programları ve çeşitli projeler gerçekleştirilecek. Proje ve iş birliği süreçlerinde, kamu kurumları, yerel kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları, eğitim kurumları, uluslararası örgütler vb. kuruluşlar ile koordineli çalışarak hizmetler üretilecek.

26.04.2018