Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) KKTC Yönetim Kurulu Üyesi Güzelyurt Belediyesi tarafından, yeni belediye binasının temel atma töreni 9 Nisan 2018 Pazartesi günü, Kitap Kafe (tarihi Sibyan Okulunda), Kalkanlı Belediye Şube binası, Kent Müzesi ve Sergi Salonu’nun toplu açılışı da 12 Nisan 2018 Perşembe günü düzenlenen törenle yapıldı.

Temel atma ve toplu açılış törenine, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, milletvekilleri ve diğer davetliler katıldı.

Kitap Kafenin önemine değinen Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, eserlerin ortaya çıkarılması kadar korumanın da önemli olduğunu, Güzelyurt Belediyesi olarak ilkleri yaşattıklarını, üniversite kenti olma noktasından hareketle üniversiteli öğrencilere yönelik mekânlar oluşturmaya çalıştıklarını ve Kitap Kafe projesinin de bunlardan biri olduğunu kaydetti. Özçınar, kentin büyüyüp geliştiğini, buna ayak uydurmak amacıyla gelişen Kalkanlı’da yeni bir hizmet binasını faaliyete geçirdiklerini anlattı. Kültür merkezi, kent park ve diğer çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Özçınar, kentte gelişimi sürekli kılmayı hedeflediklerini ifade etti.

Açılışı yapılan Kitap Kafe’ye Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, TDBB üyesi Balıkesir, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya Büyükşehir Belediyeleri ile Isparta, Kilis, Kütahya, Rize, Yalova, Bağcılar, Beykoz, Çayırova, Çekmeköy, Çınarcık, Derince, Esenler, Hacılar, Hendek, Kartal, Keçiören, Kozan, Meram, Pendik, Ortahisar, Selçuklu, Şile, Tarsus, Tavşanlı, Zeytinburnu Belediyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği tarafından kitap katkısı yapıldı.

Eserlerin kazandırılmasına katkıda bulunan kişi, kurum, firma ve sanatçılara teşekkür plaketleri takdimi ve sergi açılışı ile tören tamamlandı.

13.04.2018