Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin misafiri olarak İstanbul’a gelen, Başkurt kültürünü korumak ve tanıtmak için faaliyetler yürüten Başkurt Milli Kültür Merkezi ‘Ak Tirma’ Grubu, Nevruz Bayramı kutlamaları dolayısıyla çeşitli kültürel etkinliklere katıldı ve tarihçi, Türkolog, Başkurt bağımsızlık hareketi önderi olan Zeki Velidi Togan anısına İstanbul’da bir klip çekti.

Başkurdistan ‘Ak tirme’ grubu İstanbul’da, Başkurdistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla ve Zeki Velidi Togan anısına Bashkir halk şarkısı olan “Baҫa, baҫa” ve Başkurtların tarihsel şarkısı Ataların Şarkısı’na klip çekti. Çekimler, İstanbul boğazı kıyılarında, İstanbul’un tarihi yerlerinde gerçekleştirildi. Heyet ayrıca, İstanbul Üniversitesi’nde Zeki Velidi Togan’ın kızı Prof. Dr. Isenbike Togan ile bir araya gelerek Togan’ın büstüne çiçek koydu ve çekim yaptı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni de ziyaret eden ‘Ak tirme’ grubu, teşekkür mahiyetinde Birlik merkezinde mini bir gösteri yaptı. Programa, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, İdil-Ural Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülten Urallı, Türkiye’de Eğitim gören Başkurt ve Tatar öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

‘Ak tirme’ grubu sanatçıları Türkiye programları çerçevesinde ayrıca, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu Belediyesi, Keçiören Belediyesi ve Bayrampaşa Belediyesi’nce düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarında da yöresel kıyafetleri ile konserlere katılarak Başkurt folklorundan örnekler sundu.

31.03.2018