Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde yaptırılan, Yunus Emre Enstitüsü (YEE)’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in Travnik ve Buzim şehirlerinde iki ilköğretim okulunda Türkçe sınıflarının açılış töreni 25 ve 27 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

25 Mart 2018 tarihinde Buzim İlköğretim Okulunda yapılan açılış törenine, Buzim Belediye Başkanı Zikrija Durakovic, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Una Sana Kantonu Eğitim Bakanı Muhamed Ramić, okul müdürleri katılırken; 27 Mart 2018 tarihinde Travnik İlköğretim Okulunda yapılan törene de, Başkan Çağırıcı’nın yanı sıra Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Vasi Ete, Saraybosna YEE Müdürü Mehmet Akif Yaman, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Bağcılar Belediye Başkanı Çağırıcı yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bosna Hersek arasında var olan tarihi bağlara vurgu yaparak, “Biz bu topraklarda yıllar boyunca barış içinde huzuru sağlayarak yaşadık ve yaşattık. Biz bu geleneğin mirasçılarıyız. Bu mirasa bu topraklarda yaşayan kardeşlerimizin sahip çıkması bizleri mutlu etmektedir. Bugün Bosna Hersek’te Türkçe öğrenen öğrenciler geçmişte kurulan gönül köprülerinin yeni temsilcileridir” dedi.

Buzim Belediye Başkanı Zikrija Durakovic, açılış konuşmasında Bosna’nın Türkiye ile köklü bir geçmişi olduğuna değinerek her Türkiye’ye gittiğinde tercüman aracılığıyla iletişim kurduğunu, artık Türkçe kursuna giderek Türkçe öğreneceğini belirtti.

Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Bosna Hersek’te eğitim alanında karşılık beklemeden verdiği desteği yakından takip ettiklerini belirterek, ‘Tercihim Türkçe Projesi’ni sahiplendiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Türkçe öğrenen öğrencilerin hazırladığı Türkçe şiirler ve şarkılardan oluşan program izleyicilerden büyük beğeni topladı.

28.03.2018