Baharın gelişini temsil eden Nevruz Bayramı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Keçiören Belediyesi ve TÜRKSOY’un iş birliğinde; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kosova, Gagavuz Yeri, Başkurdistan, Saha Yakut, Tataristan, Tuva, Dağıstan, Kabardin Balkar’dan gelen konuk sanatçıların katılımıyla Keçiören’de düzenlenen konserle kutlandı.

Necip Fazıl Sahnesi’nde düzenlenen Nevruz Programına Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Ak ve protokol heyetindekiler, program öncesi yakılan Nevruz ateşinin üzerinden sırayla atlarken,  örs ve çekiç yardımıyla da demir dövdüler.

Protokole, Nevruz’u temsilen rengarenk küçük kaplarda buğday, mısır ve nohut gibi tahıl yetiştirme geleneği olan semeni takdim edilmesinin ardından herkesin Nevruz Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Mustafa Ak, “Bahar ve kardeşlikte birleşme bayramı olan Nevruz’u kutlamak için Türk dünyasından gelen değerli dostlarımızla bir aradayız. Balkanlardan Orta Asya’ya kadar uzanan müşterek kültür coğrafyamızda, yüzyıllardan bu yana Türk Bayramı olarak kutlanan Nevruz, hepimizin ortak değeri, ortak bayramıdır. Nevruz Bahar Bayramı, içerdiği güçlü anlamlarla barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. İnşallah yüzyıllar boyu bu bayramı kutlamaya devam edeceğiz. Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız ve kenetlenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Türk Dünyasından Gelen Halk Dansları ve Müzik Topluluklarının sahne aldığı programda, ayrıca davetlilere karanfil ve minyatür kıl çadır dağıtıldı.

24.03.2018