Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bolu Belediyesi işbirliğinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in Tesanj şehrinde bulunan 9 Eylül İlköğretim Okulu’nda yaptırılan Türkçe sınıfı 15 Mart 2018 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.
Açılış törenine, Zenica-Doboj Kantonu Eğitim Bakanı Mensur Sinanovic, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Vasi Ete ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Zenica-Doboj Kantonu Eğitim Bakanı Mensur Sinanovic törende yaptığı konuşmada, Zenica-Doboj Kantonu’na bağlı 25 okulun Türkiye’de kardeş okulları olduğunu belirterek, açılışını yaptıkları sınıfın hazırlanmasına destek olan Bolu Belediyesine teşekkür etti.
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da Bosna Hersek’in, Türkiye’nin gönül coğrafyasında bulunduğunu dile getirdi. Bosna Hersek’in, Bolu ile çok benzerlikleri olan bir şehir olduğunu ifade eden Yılmaz, “Buraya geldiğimde kendimi Türkiye’nin bir şehrinde gibi görüyorum” dedi. Türkiye’deki tüm belediyelerin Balkanlar ile işbirliği içerisinde olduğunu anlatan Yılmaz, açılışı yapılan Türkçe sınıfının yanı sıra Bosna Hersek’te başka ortak çalışmalar da yürüttüklerini bildirdi.
Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ise Tercihim Türkçe Projesi’nin 2011 yılından bu yana Bosna Hersek’te sürdüğünü kaydetti. Yaman, “Bugün geldiğimiz noktada, 150 okulda 8 bin 241 öğrencimiz var. TDBB işbirliğinde Bosna Hersek’teki 22’nci Türkçe sınıfını açtık. Türkçe’nin sürekli okutulduğu tüm okullarda Türkçe sınıfları kurmayı amaçlıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı gösterilerin izlenmesiyle tören tamamlandı.

16.03.2018