İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bağcılar’da yaptırılan Azerbaycan Dostluk Parkı ile park içerisinde Bağcılar Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Katliamı Anıtı 25 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Azerbaycan ve Türkiye’den çok sayıda davetli katıldı.

Bu Dostluk Parkı Halklarımızı Birbirine Bağlayacaktır

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan katliamın tanıklarından Sabina Maharramova, o tarihte 7 yaşında olduğunu belirterek, “O gece Ermeni faşistleri ne çocuğa, ne kadına, ne de yaşlıya baktı. O gece çok ağırdı” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov ise, “Bugün bizim için ağır bir gün olsa da sizin aranızda olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu güzel parkın yapılmasından, özellikle de Hocalı Katliamı Anıtı’nın yapılmasından dolayı Azerbaycan Devleti adına herkese teşekkür ediyorum. Yapılan bu iş bizim manevi değerlerimize, tarihimize verilen bir değerdir. Aramıza inşa edilen bir köprüdür. Bu dostluk parkı bizim halklarımızı birbirine bağlayacaktır. Gelecek nesiller açısından büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

Bizim Dostluğumuz Özde Dostluktur

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi Azerbaycan’la sözde değil özde kardeş iki milletiz. Ankara bizim için neyse Bakü de aynıdır. Son zamanlarda yaşanan olaylarda tek millet olduğumuzu daha iyi anladık. Bu birlikteliği taçlandırmak ve kardeşliğimizin bir nişanı olarak Azerbaycan Dostluk Parkı’nın açılışını hep beraber yapıyoruz” dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de kentlerin içinde barındırdığı insanların konforunu arttırdığı oranda şehirleşmiş olduğunu belirterek “İstanbul bu anlamda çok ciddi gayretin sergilendiği bir şehirdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı belediyecilik anlayışı, hem altyapı ve üstyapı konusunda, onun da ötesinde, sosyal belediyecilik anlayışı ile çok önemli bir rehber oldu. Bugün İstanbul belediyeleri sadece İstanbul’a ve ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya örneklikler sergiliyor” dedi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise Azerbaycan Dostluk Parkı’nın Bağcılar’daki en büyük iki parktan biri olduğunu ifade ederek katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Protokol tarafından kurdelenin kesilmesiyle parkın ve 1992 yılında Hocalı’da katledilen 613 kişinin anısına yapılan Hocalı Katliamı Anıtının açılışı yapıldı.

Park 33 Dönüm Üzerine İnşa Edildi

33 dönümlük arazi üzerine inşa edilen parkta çocuk oyun alanları, pergolalar, gölet, ahşap seyir terası, çim amfi, süs havuzları, piknik alanları, kafeler, aletli jimnastik alanı, futbol ve basketbol sahaları yer alıyor. Ayrıca, parkın altında 417 araçlık 3 kat zemin altı otoparkı, 3 yangın merdiveni, 1 engelli asansörü, 26 adet engelli araç yeri ve 2 adet elektrikli araç yeri de bulunuyor.

26.02.2018