1992 yılında Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesi Hocalı kasabasında Ermenilerce gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden Azerbaycan Türkleri anısına, Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Anıtı düzenlenen törenle açıldı.

9 Şubat 2018 Tarihinde düzenlenen törene, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen, Ayhan Sefer Üstün, Azerbaycan Milletvekilleri Ganire Pashayeva, Sona Aliyeva, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Erenler İlçe Kaymakamı Salih Karabulut ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasında Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Hocalı’dan bahsederken duygulanmamanın mümkün olmadığını belirterek, “Tüm dünyanın gözlerini kapadığı bu katliamda soydaşlarımız sadece vurularak öldürülmedi. İnsanlık dışı işkenceler yapıldı. Dünyanın gözlerini kapadığı bu katliamın acısı halen yüreklerimizde taze” dedi. Başkan Öztürk anıtın açılışında kendilerini yalnız bırakmayan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Programda söz alan Azerbaycan Milletvekilleri, iki ülkenin daha güçlü bir birlikteliğe ihtiyacı olduğunu, Hocalı katliamında hayatını kaybedenleri unutmayan Sakaryalılara minnettar olduklarını ifade ederek, onlar için hem park hem de anıt yaptıran Erenler Belediyesine teşekkür ettiler.

Programa katılan protokol üyeleri, Hocalı katliamına dair duygu ve düşüncelerini belirten konuşmalar gerçekleştirirken, Azerbaycan ile Türkiye arasında yüzlerce yıllık dostluk ve kardeşliğin hiç değişmeden devam ettiği vurgusu yapıldı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılan parkı gezerek incelemelerde bulundu.

10.02.2018