Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Kartal ve Pendik Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, ‘Kırgızistan Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri Türkiye Programı’, Kırgızistan’ın farklı bölgelerinden gelen 12 eğitimcinin katılımı ile, 11-17 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Arabaev Devlet Üniversitesi Pedagoji Bölüm Başkanı Prof. Toktobubu Orusbaeva, Roza Otunbayeva Vakfı Proje Yöneticisi Arstanbek Sagyntai Uulu, Narın Kazbekk Anaokulu Мüdürü Gulaiym Moldakunova, Celal-Abad Devlet Üniversitesi Pedagoji Koleji Müdürü Barisa Turdubaeva, Narın Komsomol Anaokulu Мüdürü Perizat Bagyshova, Oş Murdash Anaokulu Мüdürü Nazira Sakenova, Bişkek Büyükşehir Belediyesi Eğitim Daire Başkan Yardımcısı Natalia Nikiforova, Bişkek 186 Nolu Anaokulu Мüdürü Dilnara Maigulakova, Bişkek 86 Nolu Ortaokul Müdürü Salamat Kolbaeva, Bişkek Toplum İlişkileri Bölümü Başkanı Baktygul Toktorbaeva, Talas Anaokulu Öğretmeni Kanyshai Kaparova ve Kut Bilim Eğitim Gazetesi editörü Gulnara Alybaeva katıldı.

Programın ilk günü olan 12 Şubat 2018 Pazartesi günü heyet, Bayrampaşa Belediyesi’ni ziyaret etti ve belediyenin eğitim çalışmaları konusundaki sunum sonrasında saha gezisi yapıldı. Aynı gün heyet, TDBB’yi de ziyaret etti. Birlik merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak’la bir araya gelen heyet, Program ve TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgilendirildi. TDBB’deki görüşmeden sonra heyet, Panorama Müzesi ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri’ni gezdi.

Programın ikinci günü sabah katılımcılar, Pendik Belediyesi’nin ‘Meraklı Minikler Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Pendik Belediyesi’nin Anne Çocuk Eğitim Merkezi (AÇEM)’inde saha gezisi yaptı. Saha gezisinde AÇEM sorumlusu İlhami Coşkunsu heyete eşlik etti. Aynı gün öğleden sonra, Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü ziyaret edildi. Ziyarette, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay ve Kreş Müdürü Enif Dipşar heyete eşlik etti ve Kartal Belediyesi bünyesinde hizmet veren okul öncesi eğitim çalışmaları incelendi, ardından Masal Müzesi ve Çocuk Gelişim Merkezi gezildi.

Programın üçüncü ve dördüncü gününde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Kâğıthane Hamidiye Anaokulu, Küçükçekmece Belediye Anaokulu, Büyükçekmece Şehit Mehmet Şefik Şefkatlioğlu Anaokulu, Bakırköy Adalet Anaokulu, Küçükçekmece Papatya Anaokulu ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgi alındı.

Programın beşinci gününde Heyet, Esenler Belediyesi Esma Biltacı Anne Çocuk Kampüsünü ve Esenler Dede Torun Yaşam Merkezi’ni gezdi. Heyete, Esenler Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Özcan Hamza eşlik etti. Öğleden sonra ise heyet, Bağcılar Belediyesi Çocuk Bakım Evi ve Bağcılar Engelliler Sarayı’nı gezdi.

Sertifika Töreni Bağcılar Belediyesi Ev Sahipliğinde Yapıldı

Programın beşinci günü akşam saatlerinde Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde Bağcılar Osmanlı Konağı Sosyal Tesislerinde kapanış yemeği ve sertifika töreni gerçekleştirildi. Törene Kırgızistan heyetinin yanı sıra, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, Bağcılar Belediyesi ve TDBB çalışanları katıldı.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk yemekte yapığı konuşmada Türkiye ile Kırgız halkının kardeş olduğunu, Kırgızların güçlü olmasının Türkiye’nin de güçlü olması anlamına geldiğini, aynı şekilde Türkiye’nin güçlü olmasının da, Kırgızistan’ın güçlü olması anlamına geldiğini belirtti” ifadelerini kullandı.

Heyet adına söz alan Kirov Devlet Üniversitesi Pedagoji Bölüm Başkanı Toktobubu Orusbaeva, “2005 yılında Türkiye’deki ana okul oranı yüzde yirmi civarında iken bugün baktığımızda bu oran yüzde seksenlere ulaşmış. Bu da 15 yılda eğitime ne kadar büyük bir yatırımın olduğunu gözler önüne seriyor. Bu okullarda sınıflar çok iyi ve öğrenci sayıları da az. Gittiğimiz okullarda çok farklı tecrübeler edindik. Örneğin Bakırköy Adalet Anaokulu, Esenler Dede Torun Yaşam Merkezi ülkemizde olmayan örneklerdi. Burada edindiğimiz tecrübeleri ülkemizde hayata geçirmeye çalışacağız. Biz Türkiye’yi çok seviyoruz. Türkiye bizim kardeş ülkemiz. Biz burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Bu programı düzenlediği için TDBB’ye ayrıca teşekkür ediyorum. Çok verimli ve güzel bir program oldu” dedi.

Konuşmaların ardından heyete katılım sertifikaları takdim edildi.

Program, heyetin 17 Şubat 2018 Cumartesi günü İstanbul turunun ardından Kırgızistan’a dönmesi ile tamamlandı.

18.02.2018