Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri Kırgızistan’ın Narın Belediyesi ile Kastamonu Belediyesi arasında, 5 Şubat 2018 tarihinde ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalandı.

Kastamonu’da düzenlenen imza törenine, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov, Narın Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damira Omuraliyeva, Narın Belediyesi Meclis Başkanı Jırgalbek Botokanov, Narın Valiliği Protokol Müdürü Nurbek Satarov, Kırgızistan Tefekkür Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Maksat Acıkan Uulu ve diğer davetliler katıldı.

İmza töreninde konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “İki şehir yöneticileri olarak kardeş şehir olmaya karar verdik. Bundan sonra, belediye meclislerimizde karşılıklı kararlar alacağız. Bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkentinin Kastamonu olması dolayısıyla, Narın kentinde Kastamonu Belediyesi olarak bir park yapmak istiyoruz. İlişkilerimizin gelişmesi için bu faaliyetler çok önemli. Türk Dünyası’ndan 2 bine yakın öğrenci, Kastamonu Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Üniversitemizde de Türk Dünyası ile ilgili çeşitli programlar yapılmaktadır” dedi.

Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov ise, Kırgızistan’a gelen Türk heyetiyle Narin Valisinin nezaretinde güzel anlaşmalara imza atıldığını hatırlatarak, “ardından Narın Valimiz, Kastamonu’yu ziyaret etmişlerdi. Bizde o görüşmeleri neticelendirmek üzere heyet olarak Kastamonu’yu ziyaret ettik. Narın şehri ile Kastamonu şehri arasında benzer özellikler bulunuyor. Şehir yapılanmamız ve yaşam tarzımız Kastamonu ile örtüşmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Narın Belediye Başkanı Emilbek Alımkulov, Narin Valisinin Teşekkür Belgesini Başkan Babaş’a sundu. Protokolün imzalanmasının ardından karşılıklı hediyeleşme ve aile fotoğrafı ile tören tamamlandı.

06.02.2018