Filistin-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Üyelerinden oluşan Filistin heyeti, 24 Ocak 2018 Perşembe günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarete, TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Filistin Yasama Meclisi Üyesi ve Heyet Başkanı Mohammad Allaham yanında, Filistin Yasama Meclisi Üyeleri Fadwa Bargouthi, Jehad Abu Zniad, Seham Thabet, Mohammed Hejazi, Mohammad İbrahim Abu Ali, Najat Al Astal, Protokol Müdürü Rabe Bargouthi, Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Azzem, Basın Müdürü Amani Al Sharif ve Genel Sekreterlik Görevlisi (Yasama) Jamal Alkhatib katıldı.

Sizleri burada ağırlamak bizim için şereftir diyerek sözlerine başlayan TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Sizleri biz nöbet noktasında bekleyen nöbetçiler olarak görüyoruz. Filistin’de yaşayabilmek çok büyük bir mücadele gerektiriyor ve aynı zamanda çok büyük onurdur. Siz dostlarımızı burada ağırlamaktan onur duyduk. TDBB’ye 28 ayrı ülkeden bin 150 belediye ve Filistin’den de 9 belediye üyedir. TDBB olarak Filistin yerel yönetimleri ile her türlü işbirliğine hazırız. Kapımız her zaman sizlere açıktır” ifadelerini kullandı.

Filistin Yasama Meclisi Üyesi ve Heyet Başkanı Mohammad Allaham ise, “Bizi ülkenizde samimi bir şekilde ağırladığınız için sizlere kendim ve heyet adına teşekkür ediyorum. Şuan tarihi bir süreçten geçiyoruz. Dolayısıyla varlığımız sürdürebilmemiz için büyük bir çaba göstermemiz gerekiyor. Bu süreçte tarihi duruşunuzdan dolayı sizlere Filistin halkı adına şükranlarımızı sunuyorum. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin konusunda onurlu duruşu bizi çok mutlu ediyor ve cesaret veriyor. En son İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı’nda, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına karşı çok net ve cesurca karşı çıkmış ve bu bizlere cesaret vermiştir. Tüm dünya buna şahit oldu. İki ülkenin farklı kurumları bu saldırıyı engellemek için elinden gelen çabayı göstermektedir. Türkiye ve Filistin güçlü bir işbirliği içerisindedir. Türkiye şuan Filistin’de 450 projeye imza atmıştır. Bu projeler için 150 milyon dolar tahsis edilmiştir. Biz birlik olup güçlü işbirliği ile düşmanlarımıza karşı güçlü bir direniş ve güçlü bir bağla aynı yolda yürümeye devam edeceğiz. TDBB’ye de misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. TDBB üyesi dokuz Filistin belediyesinin sizden aldıkları tecrübeleri ülkemizde hayata geçireceklerine inanıyorum” dedi.

Ziyaret hediyeleşme ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

26.01.2018