Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Makedonya üyelerinden Kalkandelen heyeti TDBB’yi ziyaret etti. Heyette, Kalkandelen Belediyesinden Besar Rahmani, Kalkan Derneği yönetim kurulu başkanı Cengiz Destan, Makedonya Türk STK’ları çatı organizasyonu MATÜSİTEB Genel Sekreteri Mennan Yonuz, Kalkan İzcilik Kulübü başkanı Yeton Zekiri ve Türkiye İzcilik Federasyonu başkanı Hasan Subaşı yer aldı. 5 Aralık 2017’de TDBB merkezinde gerçekleşen ziyarette heyet Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi.

Karşılıklı işbirliği imkanları ve muhtemel projelerin değerlendirildiği görüşmede heyet, Gostivar’dan sonra en çok Türk nüfusunun yaşadığı Kalkandelen şehrinde Türkçe eğitim yapan “Kardeşlik ve Birlik” okulunun tamiratı ve donatılması konusunda TDBB’den destek talebinde bulundu. Okulun 30’dan fazla öğrenciye eğitim hizmeti verdiği, fakat uygun olmayan şartlarda çalışılmaya mecbur kalındığı vurgulanarak, TDBB’in vereceği desteğin Kalkandelen’de yaşayan Türk nüfusu için kritik önem taşıdığının da altı çizildi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, eğitim projelerine özel önem verildiğini belirterek, Makedonya’nın geleceği için önemli olan, okul tamirat ve donatım işinin TDBB Yönetim Kurulunda değerlendirileceğini söyledi.

Toplantı karşılıklı hediyeleşme ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

06.12.2017