Bosna Hersek Srebrenitsa Belediyesi ve Uluslararası Dayanışma Forumu Emmaus Derneği’nden gelen heyet, 20 Aralık 2017 Çarşamba günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarette, Bosna Hersek Srebrenitsa Belediye Başkan Yardımcısı Nermin Alivukovic, Emmaus Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Elmedin Skrebo ve Bernis Ademovic Birlik Merkezinde TDBB İcra Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda, Emmaus Derneği ve Srebrenitsa Belediyesi arasında işbirliği imkanları değerlendirildi. Görüşmede, Srebrenitsa’da bulunan ve ilk ve orta öğretim öğrencilerine ücretsiz hizmet veren yurdun TDBB ve Üye Belediyeler tarafından desteklenmesi kararlaştırıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, “Türkiye ve TDBB olarak Eğitimin Bosna için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Türkiye’de de son yıllarda da eğitime devlet bütçesinden ayrılan pay ilk sıraya yükseldi. TDBB olarak Bosna Hersek’te eğitim projelerini destekliyoruz. Srebrenitsa Belediyesi ile de yakın işbirliği yapmak isteriz” dedi.

Srebrenitsa Belediye Başkan Yardımcısı Nermin Alivukovic ise, “Eğitim genel olarak Bosna Hersek için önemli olduğu gibi, özellikle Srebrenitsa için daha da önemli. Çünkü yaşanan savaş döneminde birçok entelektüel ve eğitimli nüfusu kaybettik. Gelecek nesiller eğitimsiz kalırsa hem Bosna’nın hem de Srebrenitsa’nın geleceği olmaz. Bu yüzden bu projeye destek vermeniz bizim için çok önemli. Destekleriniz için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

21.12.2017