Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde, Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrenciler 13 Aralık 2017 Çarşamba günü Zeytinburnu Belgradkapı Sosyal Tesisleri’nde kahvaltıda bir araya geldi.

Toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Faruk Taşçı ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen yaklaşık 70 öğrenci katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak toplantıda yaptığı konuşmada, “TDBB olarak Türk Cumhuriyetleri ile sıkı bir işbirliği içerisindeyiz. 28 ayrı ülkeden bin 160 üyemiz var. Yerel yönetimlerle işbirliğinin yanı sıra kültürel ve eğitim çalışmalarına da destek veriyoruz. Bu kapsamda yurt dışından gelip Türkiye’de eğitim alan, yüksek lisans ve doktora tezlerini yerel yönetimler, kent tarihi, mimari vb. konularında yapan öğrencilere araştırma desteği veriyoruz. Biz TDBB olarak bu tür programları her zaman desteklemeye hazırız” dedi.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Faruk Taşçı ise, yurt dışında okuyan biri olarak ne tür sıkıntılar yaşadığınızı az çok biliyorum. Bu ofisi kurmamızın nedeni sizlerin yaşadıkları sıkıntıları, zorlukları minimuma indirmektir. Biz sizlerin kendi evinizdeymişsiniz gibi hissetmenizi istiyoruz. Biz sizlerle bir yola çıktık ve bu yolda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Hep birlikte güzel faaliyetler, başarılı işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Program katılan öğrencilerini konuşmaları, değerlendirme ve önerileri sonrası, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

14.12.2017