Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İzmit Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Başakşehir Belediyesi ve Maltepe Belediyesi işbirliğinde, Moldova Gagauz Yeri TDBB üye Belediye Başkanlarına yönelik düzenlenen ‘Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı’, 10-16 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul ve İzmit’te yapılan sunum, inceleme ve saha gezileri ile tamamlandı.

Program kapsamında, belediyelerin yanı sıra İSKİ, KİPTAŞ, KÜLTÜR A.Ş. İSFALT ve Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğü’ne ziyaretler gerçekleştirildi. Ayrıca, İzmit Belediyesi ev sahipliğinde ‘Kardeş Şehirler Buluşması’ da yapıldı.

Komrat İlçe Yönetimi Başkanı Gheorghi Molla Başkanlığındaki Programa, Budjak Belediye Başkanı Nicolae Dudoglo, Svetloe Belediye Başkanı Pavel Filceacov, Kotovskoe Belediye Başkanı Gheorghi Palic, Rus Kisilia Belediye Başkanı Gheorghi Gospodinov, Çok-Maydan Belediye Başkanı Raisa Slav, Kongaz Belediye Başkanı Mihail Esir, Kirsovo Belediye Başkanı Serghei Sapunji, Baurçi Belediye Başkanı Nicolai Carapirea, Kiriyet-Lunga Belediye Başkanı Valentina Caici, Vulkaneşti Belediye Başkanı Victor Petrioglu, Çeşmiköy Belediye Başkanı Piotr Madjar, Etulia Belediye Başkanı Grigori Cula, Çadır-Lunga İlçe Yönetimi Başkanı Valentin Cara ve Vulkaneşti İlçe Yönetimi Başkanı Boris Jelez katıldı.

Program İSKİ ziyareti ile başladı. İSKİ Genel Sekreter Yardımcısı Metin Akbaş heyete “Belediyelerde Su ve Atık Su Yönetimi” konulu sunum yaptı. Ardından saha gezisi yapıldı. Saha gezisine Kâğıthane Su Arıtma Şube Müdürü Emel Tüfekçi eşlik etti. Programın ilk günü ayrıca heyet Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ı ziyaret etti. Eyüp Belediyesi’nde heyete’“Sosyal Belediyecilik Uygulamaları” konulu sunum yapıldı.

Program ikinci gününde heyetin İSFALT ziyareti ile devam etti. İSFALT’ta “Belediyelerin Asfalt Çalışmaları” konulu sunum ve laboratuvar incelemesi yapıldı. Aynı gün heyet Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı ziyaret etti. Heyete Maltepe Belediyesi’nde “Kentsel Dönüşüm Projelerinde Bina Enerji Verimliliği” konulu sunum yapıldı.

Programın üçüncü günü KİPTAŞ ziyaret edildi ve “Belediyelerde Konut Üretimi ve Kentsel Dönüşüm Projeleri” konulu sunum dinlendi ardından saha gezisi yapıldı. Üçüncü gün öğleden sonra heyet TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet TDBB’nin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Solak, “TDBB olarak Moldova Gagauz Yeri aktif çalıştığımız yerlerden biri. 2016 yılında yine böyle bir heyeti Türkiye’de ağırlamıştık. Bu hafta da sizleri ağırlıyoruz. Komrat’ta üyelerimizden Altındağ Belediyesi tarafından bir kültür merkezi yaptırılıyor. Yine TDBB Türkiye üyeleri tarafından Kazayak’ta Büyük Türkiye Parkı yapılıyor. Onun dışında diğer projeler de görüşülmeye devam ediliyor. Bundan sonra da yeni projelerle işbirliğimizi geliştirmeyi arzu ediyoruz. Biz hem Moldova ile hem de Gagauz Özerk Yeri ile çalışmaktan memnunuz. Programımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Aynı gün akşam saatlerinde Zeytinburnu Belediyesi Belgradkapı Sosyal Tesislerinde akşam yemeği ve sertifika töreni düzenlendi. Törene TDBB Başkan Vekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Gagauz heyeti katıldı.

Programın dördüncü günü heyet Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nu ziyaret etti. Burada heyete “Belediyelerde Çöp Toplama ve Ayrıştırma” konulu sunum ve saha gezisi yapıldı. Aynı gün İBB Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğü ziyaret edildi ve “Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi” ile ilgili sunum yapıldı, ardından saha gezisi gerçekleştirildi.

Programın beşinci günü olan 15 Aralık 2017 Cuma günü İzmit ayağında ise heyet, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret ederek İzmit Belediyesinin çalışmaları hakkında bilgi aldı ve saha gezisi yaptı. Akşam saatlerinde İzmit Belediyesi ev sahipliğinde Kardeş Şehirler buluşması gerçekleştirildi. Kardeş şehirler buluşmasına, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Erenler (Sakarya) Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Taşköprü (Yalova) Belediye Başkanı Nedret Gülen, Selçuklu Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Ayhan Gürbüzer ve TDBB ilgilileri katıldı.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yemekte yaptığı konuşmada, “Sizleri İzmit’te ağırlamaktan onur duyduk. Sizlerle gönül bağımız var. Çadır Lunga ile kardeş şehiriz. Üsküp Çayır Belediyesi ile kardeşiz. Farklı ülkelerde ve farklı coğrafyalarda olsak da biz kardeşiz. Biz Gagauzya, Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek vb. ülkelerdeki kardeşlerimizi seviyoruz. Sizlerle bu tür programlarla bilgi ve tecrübelerimizi daima paylaşmaya hazırız. Sizin de bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz. Bu vesile ile bir araya geldik. Bizde sizlerin misafiri olacağız” ifadelerini kullandı.

Program 16 Aralık 2017 Cumartesi günü heyetin İstanbul turu sonrası ülkelerine dönmesi ile tamamlandı.

17.12.2017