Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın ilçelerinden Novi Grad Belediyesi, kuruluşunun 40. Yılını, 15 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen törenle kutladı.

Kutlama törenine, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) yönetim kurulu üyesi ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç evsahipliği yaptı. Programa Bosna Hersek’ten üst düzey siyasetçiler, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği’nin de aralarında bulunduğu diplomatik misyon temsilcileri, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezi müdürü Mehmet Akif Yaman, TDBB üyesi Bosna Hersek belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Töreni Novi Grad Belediye Meclisi Başkanı Rusmir Baljiç açtı. Baljiç 40. yıldönümünü kutladıktan sonra, “belediyenin arkasında büyük başarılar bıraktığı için bu günü büyük gurula kutladığını ve gelecekte belediye için daha büyük hedefler koyduklarını” söyledi.

Törende katılımcılara hitap eden TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da konuşmasında, “dünyanın 28 farklı ülkesinden binden fazla üyesi olan TDBB’nin bir üyesinin kuruluş yıldönümü töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tebriklerini iletti. TDBB’nin en aktif çalıştığı ülkelerden birinin Bosna Hersek olduğunu belirten Solak, bunda üye belediye başkanlarının aktif girişimlerinin belirleyici faktör oluşuna işaret etti.

Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç konuşmasında, yıldönümünün önemini vurguladı. “Bosna savaşı döneminde, belediyenin, kentin ve devletin savunmasında belediyemiz çok önemli bir rol oynadı ve milli savunmanın en büyük kahramanlarından bir kısmını üretti. 1977’de Belediyenin kurulmasından bu yana yoğun bir şekilde şehrin inşaasında yer alarak tarihin bir parçası olmuştur. Belediyemiz savaş sonrasında yeniden inşaa sürecinde aktif rol aldı. Beş senelik belediye başkanlığım sürecinde halkımızın güvenini kazandığımız için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Başarı Plaketleri Verildi

Belediye Başkanı’nın konuşmasından sonra dünyaca meşhur Boşnak futbolcu Edin Ceko canlı bağlantı ile Roma şehrinden belediyenin kuruluş yıldönümünü tebrik etti. Ünlü futbolcuya sergilediği başarılardan dolayı belediyenin “Safet Haciç plaketi” verildi. Törende katılımcılara Belediye’nin savaş yıllarını ve savaştan sonra kalkınmasını anlatan belgesel de gösterildi. Tören başarı plaketlerinin takdimi ve mini konser ile sona erdi.

16.12.2017